HC Farul a pierdut dramatic la Iași

Handbal / Divizia A

Sport 14 Mai 2017 / 19:01 970 accesări
Jucătorii de la HC Farul au fost urmăriți de ghinion în finalul partidei de duminică

În etapa a 24-a din Divizia A la handbal masculin s-a disputat duminică, la Iași, partida dintre formația locală CS Politehnica și HC Farul Constanța, una extrem de importantă în lupta pentru promovarea directă în Liga Națională. Din păcate pentru handbaliștii antrenați de Eden Hairi, Florin Cazan și Gabriel Borodi, la finalul meciului ieșenii s-au impus cu scorul de 23-22, la pauză 10-9. În ultimul minut de joc, la scorul de 22-22, formația constănțeană a avut atacul, însă s-a fluierat semicerc, iar în ultima secundă gazdele au marcat golul victoriei. Pentru HC Farul au înscris Tudorancea 9 goluri, Nițu 6g, Lekovic 4g, Pană 1g, Stankovic 1g și Marcu 1g. În clasament, HC Farul a rămas pe primul loc, cu 48 de puncte, iar CS Politehnica se află pe locul secund, cu 46 de puncte. Ieșenii mai au însă de disputat o partidă dificilă, în deplasare, în etapa a 25-a, la 20 mai, cu CS HC Buzău 2012. Dacă va câștiga acest meci, CS Politehnica va trece pe prima poziție și va promova direct în Liga Națională.

CSU NEPTUN JOACĂ LUNI, ÎN SALA SPORTURILOR

Etapa a 26-a din Divizia A la handbal feminin programează luni, de la ora 16.00, în Sala Sporturilor, ultima partidă din actualul sezon pentru echipa CSU Neptun Constanța. Jucătoarele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie, aflate pe locul 7, cu 42 de puncte, vor întâlni pe teren propriu formația CSU Târgoviște, ocupanta locului 12 în clasament, cu 12 puncte.