HCM a cedat la Sankt Petersburg

Handbal masculin / Cupa EHF, Grupa B, etapa a 5-a: SANKT PETERSBURG HC - HCM CONSTANȚA 35-27

Sport 17 Martie 2015 / 00:00 1096 accesări

Aseară, în etapa a cincea a Grupei B din Cupa EHF, campioana României la handbal masculin, HCM Constanța, a pierdut, în deplasare, întâlnirea cu formația rusă Sankt Petersburg HC, cu scorul de 27-35, la pauză 13-15. Gazdele au deschis scorul, după care handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au punctat de trei ori consecutiv. Echilibrul s-a menținut în prima repriză, cu HCM la conducere, 3-1, 4-2, 6-5, 10-9 și 12-11, după care rușii au revenit și au înscris de trei ori consecutiv, preluând conducerea, cu 14-12. La pauză, Sankt Petersburg a condus cu 15-13, iar începutul reprizei secunde a fost favorabil rușilor, care s-au desprins la 19-15. HCM s-a apropiat la 19-17, însă până la final avantajul s-a dovedit decisiv, problemele de efectiv din tabăra constănțeană spunându-și cuvântul în „exprimarea” în teren a echipei noastre. Formația antrenată de Dmitrii Torgovanov s-a desprins în min. 48, 27-21, cea mai mare diferență a fost de zece goluri, 33-23, în min. 56, iar la final tabela de marcaj a arătat 35-27 pentru Sankt Petersburg.

În urma acestei înfrângeri, HCM nu mai are șanse de calificare în sferturile de finală ale competiției înaintea ultimului meci din grupă, cu formația daneză Team Tvis Holstebro, programat în Sala Sporturilor din Constanța, duminică, 22 martie, de la ora 11.45. În celălalt meci din ultima etapă se vor întâlni, sâmbătă, 21 martie, de la ora 17.15, în Spania, Fraikin BM. Granollers și Sankt Petersburg HC.

Clasament Grupa B: 1. Team Tvis Holstebro 9p, 2. Fraikin BM. Granollers 5p, 3. Sankt Petersburg HC 3p (golaveraj: 136-139), 4. HCM CONSTANȚA 3p (129-144).