HCM a mai făcut un pas spre titlu

Handbal (m) / Liga Naţională, etapa a 16-a: PANDURII TG. JIU - HCM CONSTANŢA 25-36

Sport 23 Februarie 2012 / 00:00 784 accesări

Aşa cum se şi aştepta, HCM Constanţa nu a avut deloc o misiune uşoară, ieri, la Tg. Jiu, în meciul cu Pandurii, din etapa a 16-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. În faţa unui public care a venit să-şi susţină favoriţii şi a unei echipe decise să-şi ia revanşa în faţa propriilor suporteri pentru eliminarea din Cupa Cupelor printr-o victorie împotriva campioanei României, HCM a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a câştiga în final cu 36-25 (15-13). Gazdele s-au aflat la conducere în prima jumătate a primei reprize, 3-2, 5-3 şi 9-8, dar maturitatea în joc şi experienţa competiţională net superioară a handbaliştilor constănţeni a dus HCM-ul în avantaj la pauză, scor 15-13. HCM a speculat mai bine şi în partea secundă fiecare greşeală a adversarului, dar a avut de partea sa şi prospeţimea oferită de o bancă de rezerve mult superioară valoric. Constanţa s-a distanţat treptat, dar sigur pe tabela de marcaj, 20-17 - în min. 38 şi apoi 24-20 - în min. 42. Gazdele au cedat total iniţiativa în final, iar HCM s-a desprins decisiv cu 12 minute înainte de final, când tabela indica 28-21 în favoarea campioanei României. Scorul final, 36-25 pentru HCM, a adus Constanţei alte două puncte importante în clasament, care o menţin la şase lungimi în faţa Ştiinţei Bacău, singura contracandidată la titlu în acest sezon. „Felicit jucătorii pentru cum au evoluat, în special în apărare, unde gazdele nu au avut culoare de pătrundere. A funcţionat bine şi contraatacul, dar şi faza a doua. Avem un lot valoros şi echilibrat şi este bine că oricine poate intra în orice moment al jocului, iar cu Pandurii s-a văzut din nou acest lucru“, a declarat antrenorul principal al HCM-ului, Constantin Ştefan. Pentru HCM au marcat: Irimescu 9g, Sabou 7g, A. Stamate şi Ghionea - câte 6g, Sadoveac şi Stavrositu - câte 2g, Angelovski, Novanc, Buricea şi Criciotoiu - câte 1g.

Tot ieri, într-o altă partidă din etapa a 16-a: Steaua Bucureşti - Bucovina Suceava 32-38. Ultimul joc al etapei a 16-a va avea loc astăzi, CSM Bucureşti primind, de la ora 18.00, vizita formaţiei HC Odorhei. Clasament: 1. HCM Constanţa 32p, 2. Ştiinţa Bacău 26p, 3. Bucovina Suceava 20p, 4. HC Odorhei 19p (golaveraj: 469-432), 5. CS Caraş Severin 19p (403-402), 6. Pandurii Tg. Jiu 17p, 7. Dinamo Călăraşi 16p, 8. Poli Timişoara 14p (406-391), 9. Potaissa Turda 14p (408-415), 10. CSM Satu Mare 11p, 11. CSM Bucureşti 9p, 12. U. Cluj 10p, 13. CSM Ploieşti 9p, 14. Steaua Bucureşti 2p.