HCM a părăsit cu fruntea sus Cupa EHF

După remiza cu echipa daneză Holstebro

Eveniment 23 Martie 2015 / 00:00 1199 accesări

După ce în sezonul trecut a evoluat în Final Four-ul Cupei EHF, Handbal Club Municipal Constanța nu a trecut în actuala ediție de faza grupelor, dar evoluția jucătorilor antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic în Grupa B a competiției rămâne una demnă de apreciat. Mai ales în condițiile în care campioana României s-a confruntat cu problemele financiare care au dus la plecarea a numeroși handbaliști importanți. Duminică, la Sala Sporturilor, în ultimul meci european al sezonului, HCM a înfruntat ocupanta primului loc în clasamentul grupei, formația daneză Tvis Holstebro, la final tabela de marcaj consemnând un rezultat de egalitate, 34-34, după ce la pauză echipa constănțeană a condus cu 21-15.

Cu trei absențe importante în lot, Buricea, Angelovski și Enescu, primul suspendat după eliminarea din meciul de la Sankt Petersburg, iar ultimii doi, accidentați, HCM a reușit o primă repriză excelentă, echipa daneză fiind surprinsă de evoluția foarte bună a handbaliștilor constănțeni. După pauză, Holstebro a revenit și s-a apropiat la un singur gol în minutul 40, 24-23 pentru HCM, dar formația noastră a revenit la conducere, 28-23 - în minutul 45. Oaspeții au început cursa de urmărire și în final au egalat în ultimul minut de joc, 34-34. Ultima aruncare i-a aparținut lui Humet, care a fost la un pas să aducă victoria dintr-o lovitură de la 9 metri.

Au evoluat pentru HCM: Popescu (12 intervenții) - portar, Toma 11 goluri (4x7m), Humet 7g, Rakcevic 5g, Vujadinovic 4g, Cutura 3g, Gal 2, Tucanu 1, Cristescu 1g, Baican și Subțirică.

EVOLUȚIE APRECIATĂ A HCM-ULUI

„Am reușit un meci extraordinar și este bine că nu am pierdut. Pe final, condiția fizică și oboseala și-au spus cuvântul. Nu am mai fost lucizi, dar mă bucur că s-a încheiat așa. Îl felicit pe Gal pentru evoluția din acest meci. Publicul a fost, din nou, alături de noi”, a spus căpitanul HCM-ului, Laurențiu Toma, completat de Javier Humet: „Am jucat toți foarte bine, și Gal, care nu a jucat prea mult până acum. S-a văzut că alcătuim o echipă puternică”. Antrenorul principal al HCM-ului, Zvonko Sundovski, s-a declarat mulțumit de evoluția jucătorilor săi, remarcând prestația tânărului Robert Gal: „Sunt mulțumit de modul în care au evoluat băieții, pentru că a fost încă un meci dificil în care au demonstrat că formează o adevărată echipă. Trebuie remarcat Gal pentru prestația sa, care nu a prea jucat până acum, dar care poate progresa prin antrenamente și poate ajunge un jucător de bază”.

Tehnicianul oaspeților, Klavs Bruun Jorgensen, a revenit în Sala Sporturilor după aproape nouă ani, el jucând la Constanța cu formația daneză Gudme, în Liga Campionilor, la 7 octombrie 2006, când a și marcat 4 goluri, dar HCM s-a impus atunci cu 33-28. Jorgensen a remarcat și atmosfera extraordinară din tribune, care a contribuit din plin la spectacolul handbalistic: „A fost un meci intens, un meci în care ambele formații au luptat pentru victorie, iar spectatorii au creat o atmosferă fantastică. Suporterii au trăit partida la intensitate maximă. HCM este o echipă foarte bună, greu de învins pe teren propriu și suntem mulțumiți pentru punctul obținut. Noi sperăm să ajungem iar în Final Four, după prezența din 2013”.

În celălalt meci din ultima etapă a Grupei B din Cupa EHF, formația spaniolă Fraikin BM. Granollers a învins echipa rusă Sankt Petersburg HC, scor 30-26. Clasament final Grupa B: 1. Team Tvis Holstebro 10p, 2. Fraikin BM. Granollers 7p, 3. HCM CONSTANȚA 4p, 4. Sankt Petersburg HC 3p.