HCM a urcat pe locul secund

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 23-a: HCM CONSTANȚA - ȘTIINȚA BACĂU 25-23

Sport 20 Martie 2015 / 00:00 1218 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a obținut, aseară, la Sala Sporturilor, a 13-a victorie din actualul sezon al Ligii naționale de handbal masculin. Partida din etapa a 23-a, dintre HCM și Știința Bacău, a fost una extrem de disputată, iar la final tabela de marcaj a arătat 25-23 în favoarea formației constănțene, care a condus și la pauză, cu 15-14. Cu un portar, Ionuț Rudi Stănescu, în zi de grație, autor a 18 intervenții salvatoare (inclusiv o aruncare de la 7 metri) și cu un Laurențiu Toma de neoprit în repriza secundă, când a înscris de opt ori, HCM și-a trecut în cont trei puncte importante în clasament, urcând pe locul secund.

Oaspeții au condus cu 5-3, după care jucătorii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic au preluat conducerea în min. 11, 6-5, în urma golului marcat de Cutura. HCM s-a desprins la trei goluri, 12-9, dar Știința a egalat, 14-14, pentru ca același Cutura să înscrie ultimul gol al primei reprize, 15-14. După pauză, handbaliștii constănțeni au avut un început perfect și au punctat de patru ori consecutiv, 19-14, fără să primească gol timp de opt minute. HCM a avut tot cinci goluri avantaj în min. 50, 23-18, moment în care oboseala a început să-și spună cuvântul și oaspeții s-au apropiat amenințător, la un singur gol, în min. 57, 23-22. În finalul jocului, Toma, de la 7 metri, și Buricea au înscris la momentul potrivit și HCM s-a impus cu 25-23.

Golurile echipei constănțene au fost reușite de Toma 11 (5x7m), Buricea 5, Rakcevic 5 (3x7m), Cutura 3 și Humet 1. Au mai evoluat: Stănescu (18 intervenții) și Popescu - portari, Cristescu, Vujadinovic, Adzic, Baican și Tucanu.

„O victorie cu emoții pe final, dar am controlat tot jocul. Ne bucurăm că am reușit să câștigăm. Pe final au fost câteva minute în care nu am reușit să înscriem, dar experiența noastră ne-a ajutat să terminăm învingători. Mulțumim și publicului care ne-a susținut și a fost senzațional”, a declarat căpitanul echipei constănțene, Laurențiu Toma.

Clasament: 1. HC Odorhei 45p, 2. HCM CONSTANȚA 42p, 3. Minaur Baia Mare 41p, 4. CSM București 37p, 5. Dinamo București 36p (golaveraj: 526-499), 6. Dunărea Călărași 36p (528-509), 7. Știința Bacău 34p, 8. Potaissa Turda 26p, 9. HC Vaslui 25p, 10. Poli Timișoara 22p, 11. Steaua București 18p, 12. Pandurii Tg. Jiu 12p, 13. CSU Suceava 9p.