HCM Baia Mare a cucerit Cupa României la handbal feminin

Sport 27 Aprilie 2014 / 15:57 185 accesări

Vicecampioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a cucerit, astăzi, la Târgovişte, Cupa României, pentru a doua oară consecutiv, după ce a învins în finala competiţiei formaţia HCM Roman, cu scorul de 23-21 (11-8). Tot astăzi, în finala mică, echipa Corona Braşov s-a impus în faţa formaţiei SCM Craiova, cu scorul de 34-24 (18-10), cucerind astfel medalia de bronz a Cupei României. Câştigătoarea Cupei României va evolua sezonul viitor în Cupa Cupelor, dar în funcţie de clasamentul final al Ligii Naţionale, în această competiţie continentală ar putea ajunge şi finalista sau ocupanta locului III în Cupa României. În sezonul 2014-2015, FR Handbal poate înscrie cinci echipe feminine în cupele europene, după cum urmează: campioana în Liga Campionilor, două în Cupa EHF şi două în Cupa Cupelor.