HCM Constanţa s-a calificat în grupele Cupei EHF la handbal masculin

Sport 29 Noiembrie 2014 / 18:51 226 accesări

Campioana la handbal masculin, HCM Constanţa, s-a calificat astăzi, în deplasare, în grupele Cupei EHF, după ce a învins formaţia norvegiană Elverum Handball Herrer şi în manşa retur din turul trei al competiţiei. În meciul de astăzi, HCM Constanţa s-a impus cu scorul de 30-29 (15-15). În tur, HCM Constanţa s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 27-21 (12-14), iar cu scorul general de 57-50 a obţinut calificarea în grupele Cupei EHF. În sezonul trecut, campioana României a evoluat, în premieră, la Turneul Final Four al aceleiaşi competiţii. Tot astăzi, pe teren propriu, vicecampioana Ştiinţa Bacău a ratat calificarea în grupele Cupei EHF, după ce a fost învinsă de danezii de la Team Tvis Holstebro, şi în manşa retur din turul trei al competiţiei, scor 28-29 (12-15). În tur, Ştiinţa Bacău a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 32-27 (16-14). De asemenea, Potaissa Turda a ratat şi ea calificarea în grupele competiţiei, deşi a învins formaţia croată RK Nexe în manşa retur din turul trei al competiţiei, scor 26-23 (14-11). În tur, croaţii au câştigat însă cu 35-20 (15-10).