HCM Constanţa, victorie la ultimul meci din Bosnia

Sport 28 August 2006 / 00:00 915 accesări

Campioana României, HC Municipal Constanţa, a încheiat o perioadă de pregătire importantă, susţinînd, în ultimele două săptămîni, nu mai puţin de opt meciuri în compania unor formaţii redutabile de pe continent. După turneul din Germania, a urmat participarea, în premieră, la “Turneul Naţiunilor” de la Doboj, unde s-a putut testa în compania unor adversari diferiţi ca stil de joc, cîştigătoarea Cupei Portugaliei, FC Porto, campioana Bosniei, Bosna Sarajevo şi campioana Sloveniei, Celje Pivovarna Lasko. Sîmbătă, în meciul pentru locul 7, HCM a învins la scor, 42-32, echipa locală Sloga Doboj, golurile fiind marcate de: Timofte 13, Toma 12, Dragicevic şi Kazic cîte 5, Smigic 3, Săulescu 2, Muraru şi Gălan cîte 1. Adzic, Milinovic şi Ali n-au jucat din cauza unor probleme medicale. Tunisia a învins FC Porto, 30-29, în meciul pentru locul 5, iar Bosna Sarajevo a încheiat pe locul 3, după 26-20 cu Partizan Belgrad. Turneul a fost cîştigat de campioana Rusiei şi deţinătoarea Cupei Cupelor, Chehovski Medvedi, care a dispus în finală cu 28-25 de Celje. Echipa antrenată de Ljubomir Obradovic şi Eden Hairi a revenit ieri acasă şi de astăzi va intra în ultima linie dreaptă a pregătirilor pentru confruntarea cu Pallamano Conversano din turul preliminar al Ligii Campionilor. Primul meci contra campioanei Italiei se va juca sîmbătă, 2 septembrie, de la ora 18.00, la Sala Sporturilor.

Inspecţie pentru Champions League

Sîmbătă, Sala Sporturilor a fost inspectată de observatorul EHF, austriacul Helmut Horitsch, în vederea meciurilor pe care HCM Constanţa le-ar putea găzdui dacă se va califica în grupele Champions League. Acesta s-a întîlnit cu Ion Marica, responsabilul HCM pentru cupele europene, şi cu ceilalţi membri ai comitetului de organizare. ”Am mai fost în România, dar mă aflu pentru prima dată la Constanţa. Sînt încîntat de primirea foarte călduroasă şi de atitudinea dumneavoastră. După cunoştinţele mele de handbal, aveţi şanse mari cu Conversano”, a declarat Horitsch, care nu s-a limitat însă doar la cuvinte de curtoazie. Atent la fiecare detaliu, a cerut explicaţii şi nu a ezitat să dea soluţii. Concluzia? ”Urmează să aflăm rezultatul inspecţiei, dar domnul Horitsch a făcut aprecieri favorabile. Totul a decurs bine”, spune Ion Marica. Dacă se va califica, HCM va juca în grupa Ligii Campionilor cu THW Kiel, Banik Karvina şi Svendborg Gudme.