HCM, dezavantajată de arbitraj în Slovacia

Handbal (m) / Cupa Cupelor, optimi de finală, manşa tur: Tatran Preşov - HCM Constanţa 33-25

Sport 16 Februarie 2009 / 00:00 1099 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa a pierdut la o diferenţă de opt goluri prima confruntare cu Tatran Preşov, din optimile de finală ale Cupei Cupelor, scor 25-33, avînd acum şanse reduse de calificare în sferturile de finală. Împotriva unei echipe bune, dar nu imposibil de învins, formaţia noastră a evoluat crispat, cu multă teamă, comiţînd numeroase greşeli care în final s-au dovedit extrem de importante. În plus arbitrajul polonezilor Arkadiusz şi Leszek Solodko a avantajat clar formaţia gazdă, care a evoluat mult timp în superioritatea numerică. După un start echilibrat, în care tabela a indicat 2-2 după reuşitele lui Toma şi Csepreghi, filmul jocului a început să se rupă pentru HCM. Gazdele au preluat rapid iniţiativa şi s-au desprins la 6-2, 9-4 şi apoi 10-5 în faţa unei formaţii ce nu se regăsea. Primul moment de tresărire pentru HCM-ul a venit abia la jumătatea reprizei, 9-12, 10-13 şi 11-14, însă din acel moment şi-a intrat în rol brigada din Polonia. Aceasta a dorit cu tot dinadinsul să iasă în evidenţă, judecînd după propriile reguli multe faze de joc. Au împins de la spate echipa gazdă în ultimele zece minute ale primului act, dictînd eliminare după eliminare împotriva HCM-ului. Maniera de arbitraj a acestora a revoltat galeria HCM-ului, suporterii aruncînd în teren două sticle de apă, în min. 29. Partida a fost întreruptă pentru ştergerea parchetului, motiv în plus pentru ca cei doi “fluieraşi“ să fie apostrofaţi de suporterii constănţeni. Aceştia au intrat şi în conflict cu forţele de ordine, însă cum lucrurile s-au aplanat în scurt timp, observatorul jocului a considerat că nu este cazul să se dicteze sancţiuni pentru meciul retur de la Constanţa. Primul gol al reprizei secunde i-a aparţinut internaţionalului slovac Pekar, însă Kurtes a mutat inspirat, introducîndu-l pe interul Darko Pavlovic. Acesta a dinamizat atacul prin cîteva goluri importante, venite în momente importante. Evoluţia sa a readus HCM-ul la doar cinci goluri în spatele slovacilor, iar speranţele reapăreau în tabăra noastră. Din păcate, în ciuda unui meci din nou foarte bun făcut de cei doi portari, Stănescu şi Popescu, restul echipei nu s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor, avînd din nou mari fluctuaţii în joc. Pe atac s-au găsit cu greu soluţii în faţa unei apărări mobile, iar cînd s-a trecut de aceasta, a fost luat la ţintă tînărul portar Krupa (n.r. - 20 de ani), care a terminat meciul cu 14 intervenţii salvatoare. Şi în repriza a doua Tatran Preşov a profitat de sprijinul arbitrilor, care şi-au continuat recitalul, gazdele evoluînd în total 20 de minute în superioritate numerică pe parcursul întregii întîlniri. Totuşi, în min. 58, tabela de marcaj arăta o diferenţă mai uşor de remontat în retur, Tatran conducînd doar cu 30-25. Au urmat trei atacuri ratate de HCM printre care şi un 7m, irosit de Sabou, în timp ce slovacii au punctat de trei ori. În loc de 30-28 a fost în final 33-25, situaţie ce face ca echipa slovacă să aibă acum prima şansă la calificarea în sferturi. Au evoluat - HCM (antrenor Zoran Kurtes): Stănescu (9 intervenţii), Popescu (12) - Adzic 5 goluri, Toma 5g, Pavlovic 4g, Schuch 2g, Băiceanu 2g, Sabou 2g, Csepreghi 2g, Mureşan 1g, Buricea 1g, Sadoveac 1g, Nicolae, Şoldănescu; Tatran (antrenor Rastislav Trtik): Krupa (14 intervenţii), Melus - Hunady 7g, Urban 6g, Pekar 6g, Radcenko 5g, Mazar 4g, Mikeci 3g, Geci 2g, Dudas.

La finalul partidei, antrenorul Zoran Kurtes a criticat atît evoluţia jucătorilor săi cît şi prestaţia celor doi arbitri. „Am jucat foarte rău astăzi, am comis 25 de greşeli neforţate în faţa unei echipe foarte bune pe care o felicit. Nu pot însă să nu-i “felicit“ şi pe cei doi arbitri, care au dictat 20 de minute de inferioritate la noi, iar la ei doar 6. Diferenţa cea mai clară a fost la semicerc, acolo unde Băiceanu a fost sancţionat de patru ori cu fault în atac sau semicerc, în timp ce pivotul lor (n.r - Mazar) a primit patru aruncări de la 7m. Cred că Preşov are acum 80 la sută şanse de calificare dar mai este un meci la Constanţa şi sper ca echipa să joace altceva“, a spus Kurtes. Autor a numai două goluri la Preşov, interul Alexandru Csepreghi mai speră la o răsturnare spectaculoasă a rezultatului în returul de la Constanţa: “Am jucat foarte prost, fără inimă. Ne-a fost, parcă, prea teamă. Mai este un meci la Constanţa şi orice este posibil”. “Din păcate, chiar dacă arbitrii ne-au fost astăzi (n.r. - ieri), de la început şi pînă la sfîrşit, împotrivă, nici echipa noastră nu a jucat mai nimic”, a declarat Nicuşor Constantinescu, preşedintele HCM.

Moment de reculegere pentru Marian Cozma

Înaintea partidei de la Preşov s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului handbalist Marian Cozma. Acelaşi lucru s-a întîmplat la toate partidele desfăşurate la sfîrşitul acestei săptămîni în cupele europene la handbal. La Veszprem, acolo unde Marian Cozma a evoluat ultima dată, înaintea partidei din Liga Campionilor dintre echipa locală şi Ademar Leon (Spania), înaintea meciului a avut loc un marş al tăcerii la care au participat aproximativ 6.000 de persoane.

Celelalte echipe româneşti de handbal masculin prezente în optimile de finală ale cupelor europene, au înregistrat următoarele rezultate în optimile de finală - Cupa Cupelor, manşa tur: Steaua - Pevafersa Valladolid (Spania) 27-33; Cupa Challenge, manşa tur: UCM Reşiţa - MRK Vardar Skopje (Macedonia) 31-20, AC PAOK (Grecia) - Ştiinţa Bacău 28-31.