HCM s-a calificat în sferturile Cupei României

Handbal (m) / Cupa României, optimi de finală: DUNĂREA CĂLĂRAȘI - HCM CONSTANȚA 27-30

Sport 18 Decembrie 2014 / 00:00 1129 accesări

Campioana Handbal Club Municipal Constanța s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale Cupei României, competiție pe care a câștigat-o în ultimii patru ani. Fără patru jucători importanți, Stănescu, Toma, Angelovski și Adzic, constănțenii au învins în deplasare, scor 30-27 (13-14), pe Dunărea Călărași. Handbaliștii pregătiți de Aihan Omer au condus în primele 30 de minute chiar și cu patru goluri, 13-9 în min. 25, dar constănțenii au revenit treptat pe tabelă, prin reușitele lui Humet, Cutura și Vujadinovic, acesta din urmă fiind reprofilat extremă dreaptă, chiar dacă postul său este pe cealaltă parte a terenului, scor 13-12 în min. 29. La pauză a fost 14-13 pentru Călărași, ultimul gol fiind înscris în ultima secundă, pe contraatac, de Enescu, după o pasă a lui Cutura, sârbul fiind inepuizabil deși în vară va împlini 40 de ani! Tinerii Șomlea și Cristescu, ultimul convocat de Aihan Omer la acțiunea lotului național de la sfârșitul acestui an, au făcut o repriză secundă foarte bună, alături de Enescu și mai ales Popescu, portarul HCM-ului încheind partida cu 17 intervenții salvatoare, dintre care una de la 7m. Constanța s-a desprins în min. 44 la 20-17, Vujadinovic a mărit diferența la patru goluri, 22-18 în min. 46, și chiar dacă Florin Nicolae a marcat pentru 23-24 în min. 52, anunțând un final dramatic, HCM nu a mai cedat. Rakcevic și Șomlea au marcat și au consfințit o victorie obținută în efectiv foarte restrâns, scor 30-27 pentru Constanța, care astăzi își va afla adversara din sferturile de finală. Pentru HCM Constanța au marcat: Șomlea 5g, Rakcevic, Cutura, Vujadinovic - câte 4g, Humet, Buricea și Enescu - câte 3g, Stavrositu 3g (2x7m), Cristescu 1g.

În celelalte partide din optimile de finală s-au înregistrat rezultatele: MINAUR BAIA MARE - Potaissa Turda 27-24, Universitatea Cluj - HC ODORHEI 21-44 (au avut loc la 8 decembrie), DINAMO BUCUREŞTI - Ştiinţa Bacău 30-28, HC Argeș Piteşti - HC VASLUI 22-32, Steaua Bucureşti - CSM BUCUREŞTI 30-31 - după prelungiri, POLI TIMIŞOARA - HC „Adrian Petrea” Reșița 34-25 şi ENERGIA PANDURII TG. JIU - CSU Suceava 30-27. Tragerea la sorți a partidelor contând pentru sferturile de finală va avea loc astăzi, la sediul FR Handbal. Meciurile din sferturile de finală ale competiţiei se vor juca în sistem tur-retur, la 4 şi 7 februarie 2015. Echipele care vor câştiga în această fază se vor califica la Turneul Final Four al Cupei României, programat la 15 şi 16 aprilie, cu semifinale şi finala pentru cucerirea trofeului. Deţinătoarea Cupei României este campioana Handbal Club Municipal Constanţa.