Ianis Hagi a debutat la Fiorentina într-un meci amical

15 Iulie 2016 / 11:53 702 accesări

Tânărul fotbalist Ianis Hagi, în vârstă de 17 ani, transferat de Fiorentina de la Viitorul Constanţa, a debutat, joi, la noua echipă, începând ca titular partida dintre Fiorentina şi Trentino, reuşind să se facă remarcat după ce a oferit o pasă de gol.

Venit de doar câteva zile la Fiorentina, Ianis Hagi a debutat în tricoul noii sale echipe. Românul a început ca titular partida pe care Fiorentina a disputat-o la Moena, în compania celor de la Trentino, o formaţie de amatori.

Chiar dacă a fost la primul său meci pentru gruparea viola, Ianis a evoluat fără trac şi chiar putea marca în minutul 10, dar şutul său a lovit transversala. Totuşi, până la pauză când a fost înlocuit, Hagi a reuşit să se facă remarcat: a oferit o pasă de gol.

Fiorentina a câştigat meciul, scor 10-1, golurile fiind marcate de Rossi, care a reuşit o "dublă", în minutele 9 şi 44, Baez, minutele 21 şi 22, Diakhate, minutul 27, Gilberto, în minutul 34, Zarate, care a reuşit la rândul său o "dublă", în minutele 59 şi 63, Chiesa, în minutul 76, şi Ilicic în minutul 83.