În Cupa UEFA, incidente la Sevilla

Fotbal / Cupa UEFA, sferturi de finală, manşa tur

Sport 07 Aprilie 2007 / 00:00 851 accesări

Prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei UEFA s-a remarcat, din păcate, prin incidentele care au avut loc la meciul dintre FC Sevilla şi Tottenham Hotspur. În violenţele despre care se susţine că ar fi fost provocate de fanii englezi aflaţi în stare de ebrietate a fost rănit şi un poliţist. Suporterii echipei Tottenham, deşi au fost văzuţi rupînd scaune şi aruncînd cu ele în poliţişti, i-au acuzat pe aceştia din urmă că i-au bătut pe fani. Şapte suporteri englezi au fost răniţi în aceste incidente, suporterii afirmînd chiar că poliţiştii au lovit un fan al echipei Tottenham aflat într-un scaun cu rotile. Şase fani au fost arestaţi. Incidentele au avut loc în peluza din spatele porţii apărate de Robinson, după jumătate de oră de joc, şi au durat aproximativ şase minute. Partida s-a încheiat cu succesul formaţiei spaniole, cu 2-1, după ce Tottenham a deschis scorul în primul minut. Egalarea a venit în urma unui penalty inventat de arbitrul luxemburghez Alain Hamer, care a încins spiritele în rîndul fanilor englezi. Returul se anunţă unul aprins, la fel ca şi în disputele Werder - Alkmaar şi Benfica - Espanyol, ţinînd cont de rezultatele din tur. Doar Osasuna şi-a asigurat calificarea în semifinalele competiţiei, în urma succesului categoric din meciul de la Leverkusen.

Rezultate: Bayer Leverkusen - Osasuna Pamplona 0-3 (Cuellar 1, D. Lopez 71, Webo 73); AZ’67 Alkmaar - Werder Bremen 0-0; FC Sevilla - Tottenham Hotspur 2-1 (Kanoute 20-pen., Kerzhakov 36/ Robbie Keane 1); Espanyol Barcelona - Benfica Lisabona 3-2 (Tamudo 15, Riera 33, Pandiani 58/ Nuno Gomes 63, Simao Sabrosa 65). Partidele retur sînt programate pe 12 aprilie.