Încă o accidentare gravă pentru atacantul italian Giuseppe Rossi

Sport 11 Aprilie 2017 / 16:14 392 accesări

Fotbalistul italian Giuseppe Rossi, în vârstă de 30 de ani, a suferit o ruptură a ligamentului încrucişat anterior de la genunchiul stâng şi va fi indisponibil pentru următoarele şase luni, informează clubul Celta Vigo într-un comunicat oficial. Conducerea grupării spaniole a precizat că atacantul va avea nevoie de operaţie pentru refacerea zonelor afectate. Trecut pe la Manchester United, Newcastle United, Parma, Fiorentina (club de care aparţine în continuare) şi Villarreal, Rossi a mai avut parte, în carieră, de trei leziuni asemănătoare, dar toate la genunchiul drept. În returul campionatului trecut, el a fost împrumutat unei alte formații din La Liga, Levante.

Prima accidentare gravă a lui Rossi este cea din octombrie 2011, când juca pentru „Submarinul galben” - ruptură a ligamentului anterior încrucișat al genunchiului drept. Revenit pe teren după șase luni, accidentarea a recidivat, iar el a devenit indisponibil pentru alte zece luni. După doi ani, atunci când juca la Fiorentina, Rossi a suferit o altă accidentare gravă la antrenament, tot la genunchiul drept, dar de această dată la meniscul medial. Atacantul, care venea atunci după un sezon foarte bun (16 goluri marcate în Serie A), a luat încă un an de pauză, iar de atunci nu a mai reușit să revină la același nivel. În total, Rossi a stat departe de gazon aproape trei ani în ultimele cinci sezoane și jumătate!

Accidentarea atacantului născut în SUA s-a produs în meciul pierdut de echipa sa cu 0-2 în fața lui Eibar. Giuseppe Rossi a rezistat doar 35 de minute pe teren, fiind înlocuit de Claudio Beauvue. În urmă cu o săptămână, atacantul italian reușea un hat-trick pentru Celta Vigo în victoria cu 3-1 din partida cu Las Palmas, din etapa trecută a campionatului spaniol.