Încă o înfrângere pentru FC Viitorul în Polonia

Fotbal / Liga 1

Sport 04 Iulie 2016 / 00:39 542 accesări
FC Viitorul a pierdut şi al doilea meci disputat duminică în Polonia

După ce a pierdut amicalul disputat duminică, la prânz, cu echipa poloneză din liga secundă Chojniczanka Chojnice, scor 0-1, FC Viitorul a cedat şi în a doua partidă de verificare, desfăşurată în cursul serii de duminică, la Gdynia, localitate aflată la 45 km de Gniewino, locul unde gruparea de pe litoral se află în cantonament. Formaţia pregătită de Gheorghe Hagi a fost învinsă de nou promovata în prima ligă poloneză, Arka Gdynia, cu scorul de 2-1. Constănţenii au condus la pauză prin golul marcat de A. Chiţu, în min. 33. după o centrare perfectă venită de la Cr. Ganea. În plus, au mai irosit două şanse mari de a marca, prin Fl. Coman, şut pe lângă poartă din poziţie excelentă, în min. 2, şi G. Iancu, care a trimis peste poartă din centrul careului. În repriza secundă, gazdele au reuşit să întoarcă rezultatul, graţie golurilor marcate de Pawel Wojowski, în min. 50, şut la colţul lung din careu, şi Adrian Blad, în min. 85, execuţie impecabilă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Au evoluat echipele - Arka Gdynia (antrenor Grzegorz Nicinski): repriza I: Steinbors - Jakubik, Soldecki, Sobieraj, Warcholak - Bozok, Mosiejko, Sambea - Da Silva, Szwoch, Zjawinski; repriza a II-a: Jalocha - Sulewski, Sobieraj, Marcjanik, Wojowski - Stolc, Lakasiewicz, Yussuff - Blad, Siemaszko, Lewicki; FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu (86 Tordai) – Benzar, Ţîru (86 S. Rădoi), Boli (9 D. Lopez, 86 Stoica), Cr. Ganea (71 Mitache) - I. Filip (86 Dr. Nedelcu), Brandan (71 D. Dumitrescu), Purece (59 R. Marin) – G. Iancu (59 I. Hagi), A. Chiţu (59 Fl. Tănase), Fl. Coman.

Următorul meci al constănţenilor în cadrul stagiului de pregătire din Polonia este programat pe 6 iulie, de la ora 19.00, în compania celor de la Partizan Belgrad.