Încă un duel românesc şi în sferturile turneului de la Bucureşti

Tenis de câmp / Turneul BRD Bucharest Open

Sport 17 Iulie 2015 / 00:00 374 accesări

În optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, turneu WTA dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, la Arenele BNR, duelul de ieri al româncelor Andreea Mitu, locul 78 WTA, şi Sorana Cîrstea, locul 165 WTA şi beneficiara unui wild-card, s-a încheiat cu victoria primei jucătoare, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-4, după două ore şi 21 de minute. În urma acestei victorii, Andreea Mitu s-a revanşat pentru înfrângerea în faţa Soranei de săptămâna trecută, din turneul Futures de la Contrexeville, scor 3-6, 6-7). Mitu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Bucureşti, urmând să o înfrunte pentru un loc în semifinale pe Monica Niculescu, locul 41 WTA şi cap de serie nr. 3. Aseară, tot într-un meci din optimi, Niculescu a dispus, cu scorul de 6-2, 6-3, de Teliana Pereira (Brazilia, 83 WTA), după o oră şi 41 de minute de joc. Calificarea în sferturi la BRD Bucharest Open este recompensată cu 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Din păcate, Alexandra Dulgheru, locul 46 WTA şi cap de serie nr. 5, nu a putut lupta până la final în confruntarea cu Ana Tatishvili (SUA, 134 WTA), tenismena noastră fiind nevoită să se retragă în primul set, la scorul de 5-2 în favoarea adversarei, din cauza accidentării la genunchi, care i-a dat mari bătăi de cap şi în timpul partidei din turul precedent.