Încăierare generală la finalul partidei HCM Constanța - Dunărea Călărași

Din cauza manierei de arbitraj

Eveniment 06 Decembrie 2014 / 00:00 2743 accesări

Ultimul meci al etapei a 14-a din Liga Nașională de handbal masculin, dintre HCM Constanța și Dunărea Călărași, disputat vineri, la Sala Sporturilor, a adus un nou succes în contul campioanei României, scor 23-22 (12-10). A fost însă un joc stricat în totalitate de cuplul de arbitri format din Alexandru Blas şi Marius Gheorghișor (ambii București), care au făcut tot ceea ce le-a stat în putere, încă din primul minut, pentru a oferi trei puncte nemeritate oaspeților, iar finalul meciului a fost unul cu rezonanțe pugilistice. Încurajați de maniera de arbitraj, călărășenii au încercat să profite și au reușit să păstreze echilibrul pe tabela de marcaj. Au și condus cu 5-3 - în min. 11 și 7-6 - în min. 19, dar HCM a replicat rapid de fiecare dată, iar Humet a stabilit scorul pauzei după două goluri consecutive, scor 12-10. Dunărea Călărași a reușit, sprijinită și în această repriză de cei doi arbitri, să preia din nou conducerea, 15-13 - în min. 40, însă oaspeții nu au mai punctat în următoarele 11 minute. Popescu a „închis” poarta, având șase intervenții consecutive, iar pe contraatac Baican și Toma au dus Constanța în avantaj de patru goluri în min. 51, scor 19-15. Cutura a ieșit din nou la rampă și a punctat în două rânduri pentru 20-16 și apoi 21-18 - în min. 55. HCM s-a desprins la 23-20, oaspeții au revenit ,iar când mai erau două secunde din meci Mihai Popescu a apărat aruncarea lui Alin Șania, păstrând victoria în tabăra constănțeană. Scor final: HCM - Dunărea 23-22. Pentru HCM Constanța au marcat Toma 7g, Humet 5g, Buricea și Cutura - câte 3g, Stavrositu 3g (2x7m), Baican 2g.

ÎNCĂIERARE GENERALĂ

Din păcate, finalul partidei a fost unul dincolo de limitele fair-play-ului. Pavlo Gurkovsky l-a lovit pe Stavrositu, arbitrii au lăsat jocul să continue, moment în care Javier Humet l-a bruscat pe jucătorul ucrainean. A urmat o încăierare generală, în urma căreia Toma și Stănescu, respectiv Gurkovsky, au văzut direct cartonașul roșu, iar Humet și Șania au fost eliminați câte două minute. „Nu-mi vine să cred cum își bate lumea joc de noi. Suntem chemați la echipa națională, suntem singurii care aducem puncte din Europa și își bat joc în asemenea mod de noi. Dacă nu venim la echipa națională, spun apoi că ne trădăm țara. Să se întrebe cei care trebuie, ce au făcut celelalte echipe în cupele europene. Asta este România, se pare că avem mai mult respect din partea celor de afară. Celor de aici se pare că nu le pasă. A fost o golănie la acest meci și totul este din cauza acestei maniere de arbitraj, pentru că se pare dintr-o parte ai voie să dai cu pumnul și din altă parte trebuie să nu faci nimic. Dacă arbitrajul era corect din primul minut nu s-ar fi ajuns aici și diferența de scor ar fi fost mult mai mare”, a declarat căpitanul HCM-ului, Laurențiu Toma, care își cere scuze pentru cuvintele jignitoare adresate arbitrilor. „La Constanța arbitrajele sunt sub orice critică. Înclin să cred că sunt trimiși cu dedicație. Mi se pare anormal ca o echipă campioană, care a dus handbalul masculin românesc unde nu s-a ajuns nici cu echipa națională, este o bătaie de joc la adresa celor care investesc, a constănțenilor în general. Nu am mai văzut un arbitraj care să influențeze clar diferența de scor. În loc să fie un meci liniștit, jucătorii ajung să se dușmănească din cauza acestor arbitri”, a precizat și președintele Asociației Județene de Handbal Constanța, Marius Pușcași. Și antrenorul oaspeților, Aihan Omer, a recunoscut că evenimentele din final s-au produs și din vina arbitrilor. „Nervozitatea și poate lipsa de fermitate a arbitrilor au dus la aceste incidente nedorite. Îmi pare rău, pentru că vor fi mulți jucători suspendați și acest lucru nu ajută nicio echipă. S-a jucat într-un ritm bărbătesc și uneori dincolo de limita regulamentului. Voi face tot ce este necesar pentru ca aceste lucruri să nu se mai repete la meciul din Cupa României, de la Călărași (n.r. - programat la 17 decembrie, în optimile de finală), să fie o partidă de fair-play total și ambițiile acestea între jucători să nu mai existe. Ca antrenor, voi sancționa drastic acei jucători care vor dori răzbunare sau să plătească anumite polițe”, a declarat Aihan Omer, care este și selecționerul naționalei de handbal masculin a României.

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate: HC Odorhei - HC Vaslui 29-26, Știința Bacău - CSU Suceava 28-19, Poli Timișoara - Dinamo București 27-31, Pandurii Tg. Jiu - Potaissa Turda 23-22, Steaua București - Minaur Baia Mare 22-28. CSM București a stat.

Clasament: 1. HC Odorhei 27p, 2. CSM București 25p, 3. Minaur Baia Mare 24p, 4. HCM CONSTANȚA 23p, 5. Dinamo București 22p, 6. Dunărea Călărași 21p, 7. Steaua București 19p, 8. Știința Bacău 18p, 9. Poli Timișoara 16p, 10. Potaissa Turda 13p, 11. HC Vaslui 12p, 12. Pandurii Tg. Jiu 9p, 13. CSU Suceava 8p.