INFO WORLD CUP 2014

Sport 02 Iulie 2014 / 00:00 383 accesări

Rezultatele înregistrate în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia: BRAZILIA - Chile 1-1, 3-2 la loviturile de departajare; COLUMBIA - Uruguay 2-0; OLANDA - Mexic 2-1; COSTA RICA - Grecia 1-1, 5-3 la loviturile de departajare; FRANŢA - Nigeria 1-0; GERMANIA - Algeria 2-1 - după prelungiri; ARGENTINA - ELVEŢIA 1-0, după prelungiri; BELGIA - SUA. Programul partidelor din sferturile de finală ale turneului final - Meci 1, vineri, 4 iulie, ora 19.00: FRANŢA - GERMANIA (la Rio de Janeiro); Meci 2, vineri, 4 iulie, ora 23.00: BRAZILIA - COLUMBIA (la Fortaleza); Meci 3, sâmbătă, 5 iulie, ora 19.00: ARGENTINA - BELGIA sau SUA (la Brasilia); Meci 4, sâmbătă, 5 iulie, ora 23.00: OLANDA - COSTA RICA (la Salvador). Programul semifinalelor: marţi, 8 iulie, ora 23.00: învingătoare Meci 1 - învingătoare Meci 2 (la Belo Horizonte); miercuri, 9 iulie, ora 23.00: învingătoare Meci 3 - învingătoare Meci 4 (la Sao Paulo).

BLATTER ŞI-A AMINTIT DE SEMIFINALA FRANŢA - GERMANIA DIN 1982

Preşedintele FIFA, Joseph Blatter, şi-a amintit, pe contul său de Twitter, de semifinala CM din 1982 dintre Franţa şi Germania, selecţionate care se vor întâlni şi în sferturile de finală ale Mondialului din Brazilia. „Franţa - Germania în sferturi. Semifinala din 1982 este întotdeauna în memoria fanilor fotbalului”, se putea citi pe contul de Twitter al preşedintelui forului internaţional. Meciul Franţa - Germania, programat în data de 4 iulie, pe miticul „Maracana“, va trezi amintiri vechi de 32 de ani, cu o partidă intrată în legendă, cea disputată la Sevilla, în 1982. Motive sunt destule: portarul german Harald Schumacher a comis un adevărat atentat asupra lui Patrick Battiston, pe care l-a lăsat inconştient, dar nu a văzut nici măcar un cartonaş galben, Maxime Bossis a ratat ultimul penalty şi Franţa a pierdut semifinala după o partidă superbă. Germanii s-au impus cu 5-4 după lovituri de departajare, scorul fiind 3-3 după prelungiri.

29 DE PERSOANE ARESTATE ÎN FRANŢA, DUPĂ MECIUL GERMANIA - ALGERIA

Poliţia franceză a arestat 29 de persoane, în noaptea de luni spre marţi, după înfrângerea Algeriei în faţa Germaniei, scor 1-2 după prelungiri, şi eliminarea africanilor din optimile de finală ale Cupei Mondiale, a anunţat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne. „Meciul Algeriei nu a dus la violenţe aşa cum se credea. Au fost 29 de arestări pe tot teritoriul Franţei, majoritatea pentru incendierea de vehicule şi pubele”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului de Interne. Franţa a fost scena unor violenţe puternice după ce naţionala Algeriei a remizat cu Rusia, scor 1-1, în ultima etapă a Grupei H şi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Conform ultimelor sondaje, în Franţa trăiesc peste 700.000 de imigranţi algerieni şi peste un milion de descendenţi ai imigranţilor algerieni care sunt cetăţeni francezi. Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în urma victoriei din meciul cu selecţionata Algeriei, scor 2-1 (Schurrle 92, Mesut Ozil 119 / Djabou 120+2), după prelungiri, luni noapte, la Porto Alegre, în optimile de finală ale competiţiei.

PRESA GERMANĂ I-A CRITICAT PE JUCĂTORII NAŢIONALEI DUPĂ CALIFICAREA ÎN SFERTURI

Presa germană i-a criticat pe jucătorii naţionalei, deşi reprezentativa pregătită de Joachim Low a învins luni, la Porto Alegre, cu scorul de 2-1, după prelungiri, reprezentativa Algeriei şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Principalele publicaţii germane i-au lăudat pe Schurrle, autorul primului gol, şi pe Neuer, care a avut câteva intervenţii importante. „Schuuuurrle!”, a titrat „Bild“ pe prima pagină, având o poză cu jucătorul lui Chelsea şi bucuria lui după golul marcat. „Schurrle şi Ozil au marcat, Neuer a fost cel mai bun, dar, dacă vom continua, aşa putem fi eliminaţi de Franţa. Mulţumim, Schurrle! Graţie lui Neuer suntem încă la Mondial”, a scris „Bild“. „Kicker“ a titrat: „Şansă! O cursă sălbatică ne duce în sferturi”, cu referire la cursa făcută de Muller la primul gol al Germaniei. „Echipa nu a fost deloc în meci, a părut confuză şi nesigură în noua sa configuraţie defensivă. A fost nervoasă în atac şi l-a obligat pe Neuer să iasă prea des din poartă şi respingă baloanele”, a scris „Kicker“.

FUNDAŞUL GERMAN MUSTAFI NU VA MAI JUCA LA CM

Fundaşul german Shkodran Mustafi, accidentat luni seară în partida din optimile de finală cu Algeria, scor 2-1 după prelungiri, nu va mai putea juca la Cupa Mondială, a anunţat selecţionerul Joachim Low, citat de „L’Equipe“. „Mustafi va fi indisponibil pentru două sau trei săptămâni. El nu va mai putea juca la Cupa Mondială”, a spus Low. Fundaşul echipei Sampdoria Genova a suferit o întindere la coapsa stângă în min. 70 al întâlnirii cu Algeria, el fiind înlocuit cu Sami Khedira.

NEYMAR VA JUCA ÎN MECIUL CU NAŢIONALA COLUMBIEI

Atacantul brazilian Neymar va juca în meciul cu naţionala Columbiei, din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, în ciuda accidentării din partida cu optimi cu Chile, a anunţat Federaţia Braziliană de Fotbal (CBF). „Nu se pune problema să nu joace. El urmează un tratament după ce a fost lovit la genunchi şi la coapsă. Va lipsi la un antrenament, dar nu există niciun risc pentru meci”, a declarat responsabilul de comunicare al CBF, Rodrigo Paiva. El a adăugat că fundaşul David Luiz acuză „dureri de spate”, iar mijlocaşul Oscar are o problemă la coapsă. Brazilia şi Columbia se întâlnesc vineri, de la ora 23.00, la Fortaleza, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

DE JONG AR PUTEA FI INDISPONIBIL PÂNĂ LA FINALUL CM

Mijlocaşul olandez Nigel de Jong a suferit o accidentare în zona inghinală şi ar putea fi indisponibil până la finalul Cupei Mondiale, a anunţat Federaţia Olandeză de Fotbal (KNVB). Jucătorul echipei AC Milan a fost examinat de personalul medical al naţionalei olandeze şi „nu pare să fie bine”, conform unui purtător de cuvânt al KNVB. De Jong va fi supus altor teste în zilele următoare, acestea urmând să determine cu exactitate gravitatea accidentării şi perioada de indisponibilitate. Nigel De Jong a părăsit terenul în min. 9 al partidei cu Mexic şi a fost înlocuit de fundaşul Bruno Martins Indi. Reprezentativa Olandei, vicecampioană mondială en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), selecţionata Mexicului, într-un meci disputat duminică, la Fortaleza, în optimile de finală ale competiţiei. În sferturile de finală, Olanda va întâlni Costa Rica, sâmbătă, de la ora 23.00, la Salvador.

JUCĂTORII OLANDEZI ŞI-AU PETRECUT ZIUA LIBERĂ LA PLAJĂ

Jucătorii echipei naţionale a Olandei şi-au petrecut la plajă ziua liberă primită după ce au obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia. Selecţionerul Luis van Gaal a anulat antrenamentul prevăzut marţi dimineaţă, iar jucătorii au primit acceptul de a sta cu familiile lor la hoteul Ipanema din Rio de Janeiro. Mai mulţi fotbalişti au mers la plajă împreună cu soţiile sau prietenele şi cu copiii lor, aşa cum au făcut-o şi la precedenta zi liberă primită în timpul turneului. Echipa olandeză îşi va relua pregătirile miercuri, iar a doua zi va pleca spre Salvador, unde sâmbătă este programat meciul cu Costa Rica, din sferturile de finală ale CM.

POGBA, JUCĂTORUL MECIULUI FRANŢA - NIGERIA

Mijlocaşul Paul Pogba a fost desemnat jucătorul meciului Franţa - Nigeria 2-0, disputat luni, la Brasilia, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia. Pogba a fost integralist, a marcat un gol şi a reuşit 57 de pase. Golul său a deschis drumul Franţei spre calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, unde „cocoşii galici” vor întâlni Germania.

DESCHAMPS E MÂNDRU DE REALIZĂRILE ECHIPEI SALE

Selecţionerul Franţei, Didier Deschamps, a declarat după meciul de luni, de la Brasilia, că este foarte mândru de jocul prestat de elevii săi la CM 2014, unde francezii au reuşit accederea în sferturile competiţiei, după ce au învins Nigeria cu 2-0. „Am avut multe ocazii, am reuşit să dominăm jocul din minutul 60. Eliberarea a venit târziu, dar toate meciurile sunt dificile aici. Facem parte dintre cele mai bune opt echipe din lume, trebuie să ne bucurăm de acest lucru şi să ne pregătim de sferturi. Sunt foarte mândru de ceea ce am realizat până acum”, a declarat Deschamps. Franţa va întâlni Germania în sferturile Mondialului brazilian.

STEPHEN KESHI ŞI-A DAT DEMISIA DE LA CONDUCEREA TEHNICĂ A NAŢIONALEI NIGERIEI

Selecţionerul Nigeriei, Stephen Keshi, a renunţat la conducerea tehnică a reprezentativei africane după înfrângerea suferită în faţa Franţei, scor 0-2, în optimile de finală ale Mondialului brazilian. „Prieteni, a fost un parcurs bun şi m-am bucurat de fiecare moment. A fost o onoare să îi antrenez pe „Super-Vulturi“. Totuşi, e timpul să mă retrag”, a scris Keshi pe contul său de Twitter. Se pare că antrenorul de 52 de ani, care a preluat selecţionata Nigeriei în 2011, ar avea o ofertă de la reprezentativa Africii de Sud. Keshi a mai demisionat o dată, în 2013, a doua zi după ce naţionala Nigeriei a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni, însă a fost repede convins să continue.

YOBO SE RETRAGE DIN NAŢIONALA NIGERIEI

Fundaşul Joseph Yobo, care a înscris un autogol în partida cu Franţa de luni, scor 0-2, a anunţat că se retrage din echipa naţională a Nigeriei. Yobo, care în timpul meciului cu Franţa a devenit primul nigerian cu o sută de selecţii la naţională, a confirmat că aceasta a fost ultima sa prezenţă la prima reprezentativă. „Asta a fost. Mă pot uita în urmă cu mândrie. Doream să părăsesc echipa naţională cu o performanţă mare. Înfrângerea cu Franţa nu a reprezentat cel mai bun mod, dar sunt mândru de ceea ce am făcut la echipa naţională. Este timpul să le dăm ocazia altora să se afirme. Fotbalul nostru are un viitor strălucit şi sunt convins că această echipă poate avea rezultate în curând”, a declarat Yobo (33 de ani) pentru BBC Sport. Tot luni, când a jucat pentru a 100-a oară în naţională, Yobo a depăşit şi recordul lui Jay-Jay Okocha, bifând a zecea prezenţă la un Mondial. Fundaşul nigerian a evoluat de-a lungul carierei sale pentru Standard Liege, Olympique Marseille, Everton, Fenerbahce Istanbul şi Norwich City.

ATACANTUL CHILIAN MAURICIO PINILLA ŞI-A TATUAT O FAZĂ DIN MECIUL CU BRAZILIA

Atacantul chilian Mauricio Pinilla şi-a tatuat faza din minutul 120 al meciul cu Brazilia, din optimile de finală ale Cupei Mondiale, când şutul său a lovit bara transversală a porţii lui Julio Cesar, informează „L’Equipe“. Tatuajul este însoţit de mesajul: „La un centimetru de glorie”. Pinilla a şutat în bara transversală în ultimul minut al prelungirilor partidei cu Brazilia, din optimile de finală ale Cupei Mondiale. Brazilia s-a calificat în sferturi de finală, după ce s-a impus la loviturile de departajare cu scorul de 4-3.

ANCHETĂ A FEDERAŢIEI CAMERUNEZE ÎN LEGĂTURĂ CU ACUZAŢIILE DE MECIURI TRUCATE ALE ECHIPEI LA CM

Federaţia Cameruneză de Fotbal (Fecafoot) a anunţat deschiderea unei anchete privind „acuzaţiile de fraudă” la meciurile echipei Camerunului la Cupa Mondială. Fecafoot „a cerut comisiei sale de etică să ancheteze acuzaţiile de fraudă la cele trei meciuri din primul tur de la Cupa Mondială şi despre existenţa a şapte mere stricate în echipa Leilor neîmblânziţi”. Comunicatul publicat pe site-ul federaţiei reia expresia “mere stricate” din „Der Spiegel“. „Acuzaţiile de fraudă” provin de la publicaţia germană, care a evocat un aranjament privind rezultatul meciului Croaţia - Camerun, scor 4-0, pentru pariuri trucate, precum şi mizele puse în legătură cu eliminarea unui jucător în prima repriză. Camerunezul Alexandre Song a fost eliminat pentru că l-a lovit cu cotul pe Mario Mandzukic. Camerunul a pierdut cele trei meciuri din Grupa A de la turneul final: 0-1 cu Mexic şi 1-4 cu Brazilia şi Croaţia.

UN ATAŞAT DE PRESĂ AL NAŢIONALEI BRAZILIEI, SUSPENDAT UN MECI

FIFA a deschis o procedură disciplinară şi l-a suspendat un meci pe un ataşat de presă al echipei Braziliei, acuzat că a lovit un jucător din Chile, a anunţat Delia Fischer, responsabil de comunicare al forului fotbalistic internaţional. Rodrigo Paiva, ataşatul de presă al „Selecao“, este acuzat de omologul său chilian Maria Jose Vasconcellos că l-a „lovit” pe atacantul Mauricio Pinilla la pauza meciului din optimile competiţiei, câştigat de Brazilia, scor 4-3, la loviturile de departajare. FIFA a precizat că Rodrigo Paiva a primit un cartonaş roşu pentru un incident la pauza meciului şi nu va putea participa, vineri, la sfertul de finală al Braziliei cu naţionala Columbiei. „A fost o busculadă, nu am fost singurul implicat. Pinilla a venit după mine şi eu doar m-am apărat. Doar l-am împins puţin. Ei au început să ne insulte, dar nu au fost agresiuni serioase”, a declarat Paiva. Brazilia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 4-3, în urma loviturilor de departajare, selecţionata statului Chile.

FRATELE LUI OTTMAR HITZFELD A MURIT IERI

Ottmar Hitzfeld a primit o veste tragică, cu doar câteva ore înainte de meciul contra Argentinei. Fratele său Winfried, în vârstă de 82 de ani, a decedat într-un spital din Basel. Selecţionerul Elveţiei era foarte respectat de fratele său, dovadă fiind şi declaraţia lui Winfried din urmă cu câteva săptămâni, din „Sonntag“: „Dacă cineva avea nevoie de ajutor, Ottmar era mereu acolo”.

PREŞEDINTELE FRANŢEI A URMĂRIT LA TV MECIUL CU NIGERIA

Preşedintele francez, François Hollande, a cărui popularitate a scăzut îngrijorător, a folosit meciul dintre selecţionata ţării sale şi echipa Nigeriei pentru o operațiune de PR (public relations), vizionând partida de luni seară împreună cu mai multe tinere, printre care 31 de fotbaliste. Şeful statului s-a simţit foarte bine în această companie, după cum s-a putut vedea în imaginile transmise în direct de la Palatul Elysée, în timp ce biroul de presă al Preşedinţiei difuza comunicate sobre şi dure referitoare la criza ucraineană şi, respectiv, la asasinarea a trei tineri evrei în Orientul Mijlociu. Este vorba despre o premieră absolută în istoria comunicării efectuate de cea mai înaltă instituţie din statul francez. Un ecran uriaş a fost instalat într-unul din saloanele de la Palatul Elysée pentru ca preşedintele să poată viziona un meci de la Campionatul Mondial de fotbal. Graţie transmisiunii live pe internet, François Hollande a putut fi văzut de cetăţeni amuzându-se şi făcând glume împreună cu o asistenţă formată mai ales din tinere doamne şi bucurându-se pentru cele două goluri care au adus calificarea Franţei în sferturile de finală ale CM din Brazilia.