Înfrângere la scor pentru HC Dobrogea Sud

Handbal masculin / Liga Națională, etapa a 21-a

Sport 02 Martie 2017 / 19:33 914 accesări
Handbaliștii constănțeni nu au putut menține ritmul din prima repriză pe toată durata partidei

Ultimul meci din etapa a a 21-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-a disputat joi seară, la București, între Dinamo București și Handbal Club Dobrogea Sud Constanța. A fost un duel în care jucătorii pregătiți de Djordje Cirkovic și Marko Sesum au sperat să obțină un rezultat pozitiv, însă liderul clasamentului s-a impus de o manieră categorică. Începutul partidei a fost unul echilibrat, la jumătatea primei reprize scorul fiind egal, 7-7. Din păcate, în finalul primei părți a jocului, de la scorul de 12-12, handbaliștii constănțeni nu au profitat de superioritatea numerică și au comis câteva greșeli care au dus scorul la 16-13 pentru Dinamo la pauză. Din păcate, în repriza a doua, dinamoviștii s-au desprins decisiv și au obținut o victorie categorică, scor 34-28.

Golurile formației constănțene au fost reușite de Toma 9, Vujadinovic 5, Soare 4, Buricea 3, Cutura 2, Rohozneanu 1, Rakcevic 1, Celica 1, Moisă 1 și Nikolic 1. Portarul Sijan a avut unsprezece intervenții salvatoare, iar Stănescu, cinci.

În urma acestei înfrângeri, HCDS a rămas pe poziția a patra, însă HC Odorhei s-a apropiat la un singur punct după ce a remizat la București, cu CSM.

Rezultatele celorlalte meciuri din etapa a 21-a - miercuri: CSM București - HC Odorhei 29-20, CSM Satu Mare - CSM Făgăraș 25-26, AHC Potaissa Turda - SCM Politehnica Timișoara 31-25, HC Vaslui - AHC Dunărea Călărași 23-19; joi: CSM Focșani 2007 - CSU Suceava 23-21. CSA Steaua București a stat.

Clasament: 1. Dinamo 52p, 19 jocuri, 2. Potaissa 43p, 20j, 3. CSM Bucureşti 40p, 20j, 4. HC DOBROGEA SUD 38p, 19j, 5. Odorhei 37p, 19p, 6. Timişoara 31p, 20j, 7. Vaslui 28p, 19j, 8. Călăraşi 24p, 19j, 9. Steaua 23p, 19j, 10. Suceava 21p, 19j, 11. Focşani 17p, 19j, 12. Făgăraş 7p, 20j, 13. Satu Mare 4p, 20j.