Înfrângere nemeritată pentru Viitorul în faţa campioanei en titre

Fotbal / Liga 1: FC VIITORUL - CFR CLUJ 0-1

Sport 17 Decembrie 2018 / 23:59 486 accesări

Dominarea Viitorului nu s-a concretizat şi pe tabela de marcaj

Etapa a 20-a a Ligii 1 la fotbal s-a încheiat luni seară, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, cu partida dintre ultimele două campioane ale României, FC Viitorul şi CFR Cluj. A fost un meci în care jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au dominat întâlnirea, însă pragmatismul echipei clujene a avut câştig de cauză, finalul confruntării consemnând victoria formaţiei CFR, scor 1-0. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Ţucudean, în minutul 33, fostul atacant al Viitorului finalizând o acţiune de atac a oaspeţilor, pornită după o eroare a lui Mladen, care a alunecat şi a pierdut controlul balonului.

În ciuda presiunii pe care au exercitat-o asupra clujenilor, fotbaliştii Viitorului au fost lipsiţi de inspiraţie în faţa porţii, Voduţ irosind o mare ocazie în minutul 5, iar Arlauskis a intervenit salvator în minutul 60, la lovitura de cap a lui Mladen.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - R. Boboc (71 A. Ciobanu), Luchin, Mladen, De Nooijer - Artean (65 Vl. Achim), T. Băluță - I. Hagi (cpt.), Vînă, Drăguș - Voduț (46 Houri); CFR (antrenor Antonio Conceicao): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora (cpt.) - Djokovic, M. Bordeianu, Culio - C. Deac (89 Al. Ioniță II), Țucudean (65 Cr. Păun), Omrani (90+2 A. Lang). Cartonașe galbene: Houri / Țucudean, Djokovic, Camora, Omrani. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs.

Înaintea jocului, managerul tehnic al FC Viitorul, Gheorghe Hagi, a primit trofeul pentru cel mai bun antrenor al anului în ancheta iniţiată de Look TV, în urma voturilor acordate de antrenorii și căpitanii de echipă din Liga 1.

„Normal că sunt dezamăgit, pentru că nu am obţinut un rezultat foarte bun, după o prestaţie bună, în unele momente chiar foarte bună. Păcat de ultima decizie. Mi-am felicitat echipa. Ca antrenor trebuie să le ridic moralul, pentru că mai avem un meci. Felicit şi suporterii care au venit la stadion şi ne-au încurajat pe această vreme, cu vânt şi ploaie, şi cred eu că le-am oferit un fotbal bun”, a spus, la conferinţa de presă, Gică Hagi.

Clasament: 1. CFR 43p (golaveraj: 33-12), 2. FCSB 40p (40-22), 3. U. Craiova 35p (35-19), 4. FC VIITORUL 33p (25-22), 5. Sepsi 30p (26-19), 6. Astra 28p (24-19), 7. Gaz Metan 28p (23-26), 8. Poli Iaşi 27p (24-30), 9. Hermannstadt 25p (21-22), 10. FC Botoşani 23p (25-30), 11. Dinamo 22p (21-30), 12. Dunărea 17p (13-22), 13. Chiajna 17p (16-34), 14. Voluntari 12p (19-37).

În etapa următoare, a 21-a din Liga 1, ultima programată în acest an, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, sâmbătă, 22 decembrie, de la ora 13.00, la Cluj-Napoca, pe FC Hermannstadt.