Înfrângere pentru CSU Neptun, victorie pentru HC Farul

Handbal / Divizia A, Seria A

Sport 04 Martie 2017 / 21:42 608 accesări
HC Farul a obţinut a 12-a victorie în actualul campionat şi îşi păstrează cele trei puncte avans faţă de CS Politehnica Iaşi

În partidele din Divizia A la handbal echipele constăntănţene au obţinut o victorie, HC Farul, şi au suferit o înfrângere, CSU Neptun Constanța.

Vineri, la Bucureşti, în etapa a 18-a din Divizia A, Seria A, la handbal feminin, CSU Neptun Constanța a cedat în duelul cu CSU Știința București, scor 26-32, după ce la pauză a fost 15-15. Jucătoarele pregătite de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au cedat în partea a doua a întâlnirii, iar în urma acestui rezultat formaţia constănţeană a rămas pe poziţia a opta în clasament, cu 24 de puncte. Pentru CSU Neptun au marcat Birton 12g, Filip 5g, Pintilie 4g, Ciucanu 2g, Bari 2g şi Căldare 1g.

HC FARUL SE MENŢINE PE PRIMUL LOC

Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, în etapa a 16-a din Divizia A la handbal masculin, Seria A, HC Farul Constanța a învins fără probleme pe ACS Atletico Alexandria, scor 31-27, la pauză 18-13. A fost o partidă controlată de handbaliştii antrenați de Eden Hairi, Florin Cazan și Gabriel Borodi, care au slăbit totuşi ritmul în final, atunci când oaspeţii s-au apropiat la două goluri. În urma acestui succes, HC Farul rămâne pe primul loc, cu trei puncte avans faţă de CS Politehnica Iaşi. Pentru HC Farul au înscris Stankovic 6 goluri, Lekovic 6g, Cîrchea 5g, Susanu 5g, Nițu 3g, Tudorancea 2g, C. Ion 2g, Militaru 1g și Savu 1g.