Înfrângere pentru FC Viitorul U19 în semifinala Cupei României

Fotbal

Sport 09 Mai 2018 / 14:50 761 accesări
Juniorii de la Viitorul vor avea o misiune dificilă în retur

Stadionul „Orășenesc” din Ovidiu a găzduit, miercuri, meciul dintre formațiile de juniori Under 19 de la FC Viitorul și Dinamo București, din manșa tur a semifinalelor Cupei României. Partida s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1, astfel că misiunea jucătorilor antrenați de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă a devenit mult mai grea în lupta pentru calificarea în finala competiției.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 16, prin Romeo Bănică, care a înscris spectaculos, din afara careului. La pauză scorul a fost egal, din cauza deciziei arbitrului Mihai Amorăriței (Câmpina), care a mutat în suprafața de pedeapsă un fault comis în afara careului de Neciu asupra lui I. Gheorghe, iar Ricardo Grigore a transformat lovitura de la 11 metri acordată, în minutul 27. Golul victoriei dinamoviste a fost înscris de noul intrat Gabriel Răducan, cu un șut de la marginea careului, în minutul 71.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Murariu - Sabangeanu, Leca (82 Acasandrei), Suflaru, Neciu (74 Ghiță) - M. Ene, Vidrăsan, Boboc - Mihalache (58 Tucaliuc), Bănică (82 Zete), Pop (58 Halep).

Partida retur se va disputa miercuri, 16 mai, de la ora 14.00, la București.