Înfrângere pentru Viitorul, după şapte etape, în Liga 1

Fotbal / Liga 1, etapa a 20-a: CS U. CRAIOVA - FC VIITORUL 3-1

Sport 03 Decembrie 2017 / 11:02 688 accesări
George Ţucudean a înscris un „eurogol” în partida de la Craiova

Seria pozitivă a Viitorului, începută în ultima etapă a turului sezonului regulat din Liga 1, s-a încheiat sâmbătă seară, la Craiova. După şapte meciuri fără înfrângere, cinci victorii şi două rezultate de egalitate, formaţia constănţeană a pierdut meciul din etapa a 20-a.

Campioana en titre a condus la pauză în confruntarea cu Universitatea Craiova, în urma reuşitei de excepție a lui Țucudean, din minutul 42. După pauză, arbitrul Horaţiu Feșnic a dictat un penalty în favoarea gazdelor, mingea lovind mâna lui Țîru, în minutul 56, după un şut al lui Zlatinski. Mai mult, „căpitanul” Viitorului a primit şi al doilea cartonaș galben, fiind eliminat. O decizie controversată, care a decis, practic, învingătoarea. Cu un om mai puţin, jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi nu au rezistat atacurilor oltenilor, care au profitat de omul în plus, învingând la finalul celor 90 de minute.

Rezultat final: CS Universitatea Craiova - FC VIITORUL 3-1 (Mitriţă 58-pen., Bancu 62, Bărbuţ 77 / Ţucudean 42).

Au evoluat următoarele formaţii - CS U. Craiova (antrenor Devis Mangia): Calancea - Datkovic, Kelic, Briceag - Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu (90+2 M. Roman II) - Mitriță (69 Bărbuț), A. Burlacu (74 R. Popa), Al. Băluță (cpt.); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - D. Lopez, Țîru (cpt.), Hodorogea, De Nooijer - Vînă (69 Eric), Mladen (46 T. Băluță), Cr. Ganea - Mățan (59 Horj), Țucudean, Cicâldău. Cartonaşe galbene: Mitriță, Martic / Țîru (2), Mladen, T. Băluță. Cartonaş roșu: Țîru (min. 57). Meciul a fost arbitrat la centru de Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).

Alte rezultate din etapa a 20-a - vineri: FC Voluntari - CFR Cluj 0-3 (Omrani 40, C. Deac 74, Al. Păun 78); sâmbătă: Concordia Chiajna - FC Botoșani 3-0 (Bawab 39, M. Cristescu 49, Bud 87).

Programul celorlalte partide din etapa a 20-a - duminică, 3 decembrie, ora 18.00: CSM Poli Iași - Astra Giurgiu, ora 20.45: FCSB - Juventus București; luni, 4 decembrie, ora 18.00: ACS Poli Timișoara - Gaz Metan Mediaș, ora 20.45: Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București. Întâlnirile vor putea fi urmărite în transmisiune directă la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Clasament: 1. CFR 46p (golaveraj: 33-10), 2. Craiova 39p (34-22), 3. FCSB 38p (36-14), 4. Botoșani 35p (25-18), 5. Astra 31p (28-19), 6. FC VIITORUL 31p (26-17), 7. Dinamo 27p (26-22), 8. Iași 24p (22-26), 9. Timișoara 24p (17-28), 10. Chiajna 23p (28-25), 11. Voluntari 22p (18-23), 12. Sepsi 12p (11-33), 13. Mediaș 12p (8-30), 14. Juventus 9p (11-36).

Ocupantele locurile 1-6 la finalul sezonului regulat vor juca în play-off, iar echipele de pe locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out. Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League. Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13-14 din play-out vor retrograda.