Înfrângere pentru voleibaliştii tricolori

Liga Europeană la volei masculin: România - Spania 2:3

Sport 10 Iulie 2010 / 00:00 585 accesări

Reprezentativa de volei masculin a României a pierdut, vineri, în Sala Sporturilor, prima partidă cu Spania, din ultima etapă a fazei grupelor Ligii Europene la volei masculin. Formaţia pregătită de antrenorul Stelian Moculescu a cedat, cu 2:3 (25:16, 25:21, 23:25, 19:25, 12:15), în duelul cu echipa condusă de Julio Velasco. După un prim set câştigat la pas, voleibaliştii tricolori au început mai slab setul secund. Formaţia noastră a început cursa de urmărire şi a preluat conducerea la al doilea time-out tehnic, 16:15, iar în finalul setului s-a impus fără probleme. Setul al treilea a fost mult mai echilibrat, fiecare echipă trecând, pe rând, la conducere. Desprinderea la 23:21 a tricolorilor părea decisivă, dar spaniolii au revenit şi au punctat de patru ori consecutiv. A urmat setul patru, în care oaspeţii s-au desprins după al doilea time-out tehnic şi au trimis meciul în decisiv. Din păcate, ultimul set al confruntării a revenit tot ibericilor, cu 15:12. Antrenorul Stelian Moculescu a început partida cu următoarea formulă: Bartha - Gontariu, Began, Spînu, Chiţigoi, Borota şi Feher - libero. Au mai jucat: Dumitrache şi Dragoş Pavel. Tot vineri, în celălalt joc din Grupa A: Slovacia - Marea Britanie 3:0 (25:15, 25:19, 25:21).

Sâmbătă, de la ora 18.00, tot în Sala Sporturilor din Constanţa este programat al doilea meci dintre România şi Spania. Tot sâmbătă, de la ora 20.30, şi tot în Sala Sporturilor, se va disputa al doilea joc dintre reprezentativele feminine de volei ale României şi Serbiei. Prima partidă a avut loc vineri seară şi a luat sfârşit după închiderea ediţiei.