Înfrângere umilitoare pentru Axiopolis, punct important pentru CS Medgidia

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a

Sport 30 Noiembrie 2018 / 22:11 1243 accesări
Meciul de la Cernavodă s-a desfăşurat pe un teren impracticabil (sursa foto: Facebook Ionescu Lucian)

Etapa a 15-a din Liga a 3-a la fotbal, ultima din acest an, a programat vineri, 30 noiembrie, la Cernavodă, pe stadionul „Trust”, partida dintre echipa locală Axiopolis şi Rapid Bucureşti, liderul clasamentului. Întâlnirea la care spectatorii nu au avut acces în tribune, desfăşurată pe un teren aproape impracticabil, a fost una în care giuleştenii s-au impus la un scor care ne scuteşte de prea multe comentarii, 9-1, la pauză 3-1, reuşita de onoare a gazdelor purtând semnătura lui Andrescu, în minutul 25, la scorul de 2-0 în favoarea oaspeţilor. Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - G. Rusu, Lazăr, Leo Gheorghe, Andrescu - Creţu, Crînganu, Anton - Beşleagă, V. Pena, E. Bolat; au mai jucat: Daniel Zaharia, M. Hristu, Coconaşu şi Uzun.

Directorul de Imagine și Comunicare la FC Rapid 1923, Lucian Ionescu, a postat pe Facebook următoarele rânduri cu privirea la starea suprafeţei de joc de la Cernavodă: „Incredibil! Am intrat în 1990 în fenomenul fotbalistic, dar n-am văzut în viața mea aşa ceva. Şi totuşi meciul se joacă!!!”

Tot vineri, la Bucureşti, pe terenul 3 sintetic al Bazei ARCOM, CS Medgidia a obţinut un punct în deplasare, terminând la egalitate în confruntarea cu FCSB II, scor 2-2, golurile formaţiei din Medgidia fiind marcate de Ionuţ Florea, în minutul 14, din lovitură de la 11 metri, şi G. Ştefan, în minutul 84. FCSB II a deschis scorul în minutul 10 şi a egalat în minutul 88. Au evoluat pentru CS Medgidia (antrenor Aurelian Despa): Mociu - Tenea, Răvoiu, Bumbac, A. Rusu - D. Gheorghe, I. Florea, G. Ştefan - Bolojan, Al. Muscă, Dediu; au mai jucat: Suflaru şi Loloţ.

Celelalte rezultate ale etapei: Unirea Slobozia - CSM Olteniţa 4-1, Înainte Modelu - CS Tunari 2-1, Progresul Spartac Bucureşti - Agricola Borcea 7-3, SC Popeşti Leordeni - CS Afumaţi 2-0, Sportul Chişcani - CS Făurei 6-0. Delta Dobrogea Tulcea a stat în această rundă, deoarece echipa CSO Bragadiru s-a retras din campionat.

Clasament: 1. Rapid 38p (golaveraj: 40-8), 2. Slobozia 34p (37-14), 3. Afumaţi 32p (37-11), 4. Popeşti Leordeni 28p (25-16), 5. Progresul Spartac 23p (27-19), 6. Tunari 22p (38-18), 7. Borcea 19p (25-41), 8. Modelu 17p (16-22), 9. FCSB II 16p (30-31), 10. Chişcani 15p (25-27), 11. MEDGIDIA 15p (16-28), 12. AXIOPOLIS 14p (13-25), 13. Făurei 14p (14-31), 14. Olteniţa 12p (11-29), 15. Tulcea 0p (4-38).

Prima etapă din returul campionatului este programată la 2 martie 2019.