Inspirația lui Edi Iordănescu

Fotbal / Cupa Ligii, semifinale, manșa tur

Sport 18 Februarie 2015 / 00:00 418 accesări

Cupa Ligii-Adeplast la fotbal a programat aseară, la Tg. Jiu, prima partidă oficială din acest an în fotbalul românesc. În manșa tur a semifinalelor, echipa locală Pandurii a învins, cu scorul de 2-1, pe Dinamo București. După ce Mihai Roman II a deschis scorul în minutul 7, oaspeții au egalat prin Steliano Filip, în minutul 79. Rezultatul final a fost stabilit de golul marcat de Eric, în minutul 84, jucătorul echipei gorjene fiind trimis în teren cu câteva secunde mai devreme de antrenorul Edi Iordănescu. Au evoluat următoarele formații - Pandurii Tg. Jiu (antrenor: Eduard Iordănescu): Gliwa - Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic - Anton, Pintilii - D. Nistor, V. Nicoară (67 Shalaj), Buleică (82 Pleaşcă) - M. Roman II (84 Eric); Dinamo București (antrenor Mihai Teja): Farnolle - Bărboianu, Durimel, Nedelcearu, S. Filip - M. Cristescu (82 Boubacar), Elhamed - V. Lazăr (61 Bilinski), M. Alexe, Grozav (46 Gavrilă) - M. Niculae.

În această seară, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport și Look TV), la București, pe stadionul „Steaua”, se va disputa și prima manșă din duelul Steaua București - Astra Giurgiu. Meciurile retur sunt programate la 10 și 11 martie.