Irina Begu a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Seul

22 Septembrie 2016 / 13:37 361 accesări

Irina Begu, locul 23 în clasamentul mondial şi principala favorită a turneului de la Seul, a fost eliminată în optimile de finală, scor 3-6, 6-4, 3-6, de Jana Cepelova (102 WTA) şi a ratat şansa de a-şi apăra trofeul câştigat în 2015 la competiţia din Coreea de Sud.

Irina Begu (23 WTA) nu va juca cu Monica Niculescu în sferturile de finală ale turneului de la Seul, după ce a fost eliminată în optimile de finală, de Jana Cepelova. În primul set, încheiat cu scorul de 6-3 în favoarea sportivei din Slovacia, s-au realizat şase break-uri, două din partea Irinei Begu, iar restul au fost reuşite de Cepelova.

Principală favorită la turneul din Coreea de Sud, Irina Begu a evoluat mult mai agresiv în manşa secundă, iar rezultatele s-au văzut şi pe tabelă. Sportiva din România a câştigat pe serviciul advers la scorul de 4-4 şi a închis setul în favoarea sa, cu 6-4.

Decisivul i-a aparţinut slovacei, care a comis mult mai puţine erori neforţate şi s-a impus cu 6-3. La turneul de la Seul au mai rămas în competiţie două jucătoare din România: Monica Niculescu şi Patricia Ţig, care s-au calificat în sferturile de finală.

După eliminarea în optimi, Irina Begu va încasa un cec în valoare de 3.310 dolari și 60 de puncte WTA.