Irina Begu a fost eliminată în primul tur al turneului de la New Haven

23 August 2016 / 07:43 340 accesări

Jucătoarea de tenis Irina Begu (locul 22 în clasamentul mondial) a pierdut, luni, meciul cu franţuzoaica Caroline Garcia (poziţia 27 ATP), scor 1-6, 4-6, în primul tur al turneului de la New Haven, disputat pe hard şi dotat cu premii totale de 761,000 de dolari.

Partida a durat o oră şi 23 de minute, dar s-a desfăşurat pe durata a două zile. Meciul s-a întrerupt luni, din cauza ploii, la scorul de 6-1, 5-4 pentru Garcia. În primul set, franţuzoaica a jucat impecabil la serviciu şi a reuşit două break-uri. În actul secund, Begu a avut în continuare probleme la serviciu, pe care l-a cedat de încă două ori. Românca a comis 7 duble greşeli pe parcursul meciului.

În urma acestui rezultat, bilanţul întâlnirilor directe este egal, 2-2. Begu s-a impus în acest an, pe zgura de la Charleston, cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6 (3), şi în 2014 la New Haven.

Pentru prezenţa la New Haven, Begu va primi un punct în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 5,820 de dolari. Românca va pierde puncte în ierarhia mondială, întrucât nu a reuşit să egaleze performanţa din 2015 în cadrul turneului american, când s-a oprit în optimi.

Irina Begu (25 de ani) se află la cea mai bună clasare din carieră, vine după un turneu câştigat (la Florianopolis, pe hard) şi o participare la Jocurile Olimpice de la Rio.