Irina Begu a fost eliminată în turul trei la Miami

29 Martie 2016 / 09:02 426 accesări

Românca Irina Begu, ocupanta locului 35 în clasamentul WTA, a pierdut, în optimile turneului de la Miami, scor 3-6, 1-6 disputa cu Madyson Keys, din Statele Unite ale Americii, locul 24 mondial.

Irina Begu nu a mai repetat evoluțiile bune din meciurile cu Sabine Lisicki și Kristina Pliskova. Begu şi Keys şi-au câştigat fiecare serviciul, până în game-ul șase, când sportiva din Statele Unite a făcut break iar Begu nu a mai reușit să revină, pierzând setul cu 6-3. În actul secund, Irina Begu nu s-a regăsit și a cedat la 1. Partida a durat o oră și cinci minute.

Irina Begu a obținut pentru prezența în optimi, cea mai bună performanță din carieră la competiția din Florida, 67.590 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Monica Niculescu, locul 33 în clasamentul WTA a pierdurt un dublu 6-2, în optimile de finală, partida cu Johanna Konta, din Marea Britanie, numărul 23 mondial. Niculescu le-a eliminat la Miami, pe Shuai Peng, din China și Coco Vandenweghe, din Belgia.

Simona Halep, numărul 5 mondial, este singura jucătoare din România rămasă în competiție și va juca, marţi, nu înainte de ora 20.00, cu elveţianca Timea Bacsinszky, în sferturile de finală. În 2015, Halep a ajuns în semifinalele turneului de la Miami şi are de apărat 390 de puncte, câştigate anul trecut.