Juniorii de la CVM Tomis, pas decisiv spre titlu

Volei / Turneul final al CN rezervat juniorilor

Sport 22 Mai 2013 / 00:00 572 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa este în proporţie de 99% campioană naţională de juniori, după ce a înregistrat aseară, în Sala Sporturilor din Constanţa, a patra victorie în tot atâtea partide jucate la turneul final al Campionatului Naţional de volei rezervat juniorilor (jucători născuţi în anii 1994-1995 sau mai tineri). Formaţia constănţeană a obţinut un succes de prestigiu în meciul cu CTF “Mihai I” Bucureşti, campioana de juniori din ultimele două ediţii, scor 3:1 (25:20, 19:25, 25:20, 25:21). Mai experimentaţi şi cu cinci internaţionali în formula de bază, bucureştenii porneau favoriţi în faţa unei echipe care a avut în teren un singur jucător născut în 1994, Zahar, şi a mizat pe trei cadeţi, Aciobăniţei, Vologa şi Muscină (din setul 2), plus libero-ul Cămui.

Primul set a fost echilibrat până la 19:20, când a intrat la serviciu Vologa şi a rămas până la final: 25:20! În setul 2, campionii au avut o reacţie de orgoliu şi au condus chiar şi la opt puncte diferenţă. Setul al treilea a fost controlat autoritar de CVM Tomis, care a condus cu 16:7 la al doilea time-out tehnic şi a trecut din nou în avantaj pe tabelă. Ultimul set a fost început foarte bine de bucureşteni, care au condus cu 6:2, 13:10 şi 20:18. Pe serviciul lui Iftime, CVM Tomis a recuperat până la 22:20 şi a mai cedat un singur punct până la finalul partidei, reuşind să facă pasul decisiv spre titlu! Pentru a nu mai pierde primul loc al clasamentului, echipa antrenată de Răzvan Parpală şi Iulian Rădulescu are nevoie să mai câştige doar două seturi în meciul de astăzi cu CSŞ Zalău, formaţie care în mod normal nu îi poate pune probleme.

În partida de ieri au evoluat următoarele formaţii - CVM Tomis (antrenor Răzvan Parpală): Bulgaru (cpt.) - Zahar, Ocunschi, Vologa, Iftime, Adrian Aciobăniţei şi Paul Cămui - libero (au mai jucat: Tarţa, Muscină, Cerşemba şi Dăineanu); CTF “Mihai I” (antrenor Ion Şoacă): Cl. Dumitru (cpt.) - Tănase, Aldea, Borcoş, Cornel Miron, Dobre şi Vîlceleanu - libero (au mai jucat: Niţu şi Văleanu - libero).

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „A fost extraordinar! A fost greu, dar publicul ne-a susţinut. Noi am dat totul pe teren şi am reuşit să învingem” - Alexandru Zahar (jucător CVM Tomis). „Acesta a fost cel mai dificil meci al turneului! Un meci foarte greu, foarte tensionat, dar băieţii au muncit mult şi mă bucur că a ieşit bine. Sper ca acum să ne liniştim şi mâine (n.r. - astăzi), după meciul cu Zalăul, să fim campioni” - Răzvan Parpală (antrenor CVM Tomis). „Cred că echipa din Constanţa a fost mai bună în acest meci. A fost mai omogenă, iar valorile adunate din ţară şi-au spus cuvântul” - Ion Şoacă (antrenor CTF “Mihai I”).

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANŢA 11p* (setaveraj: 12:1); 2. CTF “Mihai I” Bucureşti 9p (10:4); 3. CSŞ Buzău 9p (9:4); 4. CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni 3p (5:9); 5. CSŞ Zalău 3p (3:10); 6. CSŞ LAPI Dej 0p (1:12).

* Echipa CVM Tomis Constanţa a fost penalizată cu un punct în clasament conform capitolului IV, Condiţii de participare, al Regulamentului Campionatului Naţional de juniori din B.I. nr.38/2012 (echipele trebuie să aibă în permanenţă în teren minim trei jucători de vârsta eşalonului competiţional la care participă).

Rezultatele şi programul turneului final de la Constanţa

Sâmbătă, 18 mai

CTF “Mihai I” Bucureşti - CSŞ Zalău 3:0 (25:18, 25:14, 25:14)

CSŞ Buzău - CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni 3:1 (25:20, 21:25, 25:19, 25:22)

CVM Tomis Constanţa - CSŞ LAPI Dej 3:0 (25:21, 25:9, 25:10)

Duminică, 19 mai

CTF “Mihai I” Bucureşti - CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni 3:1 (25:22, 21:25, 25:15, 25:14)

CSŞ Zalău - CSŞ LAPI Dej 3:1 (25:19, 25:17, 18:25, 25:23)

CVM Tomis Constanţa - CSŞ Buzău 3:0 (25:21, 25:22, 30:28)