Juventus a strălucit la Dortmund

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa retur

Sport 19 Martie 2015 / 00:00 748 accesări

Spectacol fotbalistic total, aseară, în manşa retur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal. Sub privirile lui Pep Guardiola, prezent în tribunele stadionului “Camp Nou”, Barcelona s-a impus la limită în duelul cu Manchester City, la capătul unui meci în care portarul Joe Hart a intervenit salvator în faţa lui Messi şi Neymar. Este adevărat că şi portarul Barcelonei, ter Stegen, a apărat lovitura de la 11 metri executată de Serio “Kun” Aguero, în minutul 78, într-un moment care ar fi putut readuce formaţia engleză în ecuaţia calificării. Tot aseară, la Dortmund, Juventus s-a impus la scor de forfait în confruntarea cu Borussia, şi echipa italiană a dat lovitura în Germania.

Rezultate: FC BARCELONA - Manchester City 1-0 (Rakitić 31) - în tur: 2-1 și Borussia Dortmund - JUVENTUS TORINO 0-3 (Carlos Tévez 3, 79, Morata 70) - în tur: 1-2. Celelalte echipe calificate în sferturi sunt AS Monaco, Atletico Madrid, Real Madrid, FC Porto, Paris Saint-Germain și Bayern Munchen.

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa la 14 şi 15 aprilie - manşa tur şi 21 şi 22 aprilie - manşa retur. Tragerea la sorţi a partidelor din sferturi este programată vineri, de la ora 13.00, la Nyon (Elveţia).