La Australian Open, Şarapova era să cadă pradă caniculei

Sport 17 Ianuarie 2007 / 00:00 631 accesări

Canicula a perturbat programul de marţi al Openului de tenis al Australiei. Ziua de ieri a debutat normal, cu meciuri pe toate terenurile, însă, din cauza temperaturilor care au depăşit 40 de grade Celsius la umbră, organizatorii au luat decizia să sisteze meciurile de pe fiecare arenă. Astfel, cu excepţia celor două terenuri principale, dotate cu acoperişuri retractabile, pe toate celelalte arene partidele s-au reluat de la ora locală 17.30. Maria Şarapova, principala favorită la cucerirea trofeului feminin în lipsa liderei mondiale Justine Henin-Hardenne, a evoluat în primul meci de pe arena Rod Laver şi a fost foarte aproape să-şi încheie aventura la Melbourne. Rusoaica a acuzat din plin canicula din Australia şi a avut nevoie de două ore şi 51 de minute pentru a putea trece de franţuzoaica Camille Pin, cu 6-3, 4-6, 9-7. “Este inuman să joci într-un asemenea cuptor, corpul nostru nu este făcut pentru aşa ceva”, a declarat Maria Şarapova imediat după încheierea partidei. Un alt favorit care a fost la un pas să spună “la revedere” primului turneu de Grand Slam al anului a fost David Nalbandian. Condus cu 6-7, 4-6 de sîrbul Janko Tipsarevic, argentinianul a egalat situaţia la general după 7-6, 6-0 şi a beneficiat apoi de abandonul europeanului în momentul în care sud-americanul conducea cu 2-1 în setul decisiv.

Victor Hănescu a cedat din primul tur

Dacă Edina Gallovits părăsise luni primul turneu de Grand Slam al anului, România a rămas fără vreun reprezentant la Antipozi după ce Victor Hănescu a fost şi el învins încă de la prima apariţie. Revenit în “circuitul alb” după o accidentare care l-a făcut să rateze cea mai mare parte a sezonului trecut, Hănescu s-a înclinat în faţa canadianului Frank Dancevic, cu 3-6, 3-6, 6-7, după o oră şi 53 de minute.