Luceafărul Cluj, învingătoare în Cupa „Hagi-Danone” 2017

Sport 04 Iunie 2017 / 21:41 1908 accesări
Luceafărul Cluj va reprezenta România la turneul final „Danone Nations Cup” de la New York

Duminică, la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a încheiat turneul final al ediției a opta a Cupei „Hagi-Danone” la fotbal, competiție rezervată jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2005. După ce a ocupat primul loc în grupa B, Academia Hagi (antrenor Ștefan Sandu) a cedat în semifinale în confruntarea cu Dinamo București, scor 0-1, astfel că a ratat prezenţa în ultimul act. În cealaltă semifinală, Luceafărul Cluj a dispus, cu scorul de 3-1, de CS Universitatea Craiova. Marea finală a fost câștigată de Luceafărul Cluj, care a învins-o, cu scorul de 2-0, pe Dinamo.

Luceafărul Cluj va reprezenta România la turneul final „Danone Nations Cup” de la New York, turneu programat în toamna acestui an, în perioada 22-24 septembrie.

După încheierea finalei a urmat festivitatea de premiere. Pe lângă cupele și diplomele oferite formațiilor de pe podium, organizatorii au acordat și câteva premii speciale. Două dintre trofee au fost obținute de constănțenii Luca Banu și Adrian Mazilu, care au avut onoarea să fie premiați de Ianis Hagi și Dragoș Nedelcu! Din păcate, Adrian Mazilu nu a putut fi prezent la festivitatea de premiere din cauza unei accidentări suferite în semifinala cu Dinamo.

Premii speciale - cel mai bun portar: Eduard Chioveanu (Dinamo); golgheteri: Adrian Mazilu (Academia Hagi) și Andrei Vânău (Luceafărul Cluj) - câte 7 goluri; cel mai tehnic jucător: Matei Moraru (Luceafărul Cluj); cel mai bun jucător al turneului: Luca Banu (Academia Hagi).

Lotul Academiei Hagi 2005 care a participat la turneul final: Rafael Munteanu şi Vlad Răfăilă - portari; Mario Aioanei, Luca Banu, Andrei Călin, Adrian Caragea, Adrian Mazilu, Bogdan Chiper, George Tănase, Dimitris Cocot, Vlad Sandu şi Andrei Borza - jucători de câmp.