Luptătorii constănțeni au cucerit cinci medalii la Cupa României

Sport 15 Iunie 2017 / 16:57 1778 accesări

Valentin Ștefan (LPS „Nicolae Rotaru” Constanța, dreapta, în dres albastru) a cucerit medalia de bronz la Cupa României

Miercuri și joi, pe saltelele montate în Sala Sporturilor din Constanța s-a desfășurat Cupa României la lupte pentru seniori, stilurile greco-romane, libere masculin și libere feminin. Dintre luptătorii constănțeni, cea mai bună comportare a avut-o Nicolae Boantă, legitimat la CS Farul Constanța (antrenor Grigore Gheorghe), care a cucerit medalia de aur la categoria 71 kg. La rândul său, Florin Ghiorghe, sportiv cu dublă legitimare, Farul și Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin), a ocupat locul 3 la categoria 71 kg, câștigând meciul decisiv pentru bronz după ce a fost învins de Boantă în semifinală.

LPS „Nicolae Rotaru” și-a trecut în palmares trei medalii de bronz, prin Valentin Ștefan (59 kg), Iulian Popa (66 kg) și Sebastian Agrigoroșoaie (75 kg), ultimul reapucându-se de lupte de numai câteva zile! De remarcat că Ștefan l-a învins în meciul decisiv pentru bronz pe constănțeanul Iulian Grăjdan, care acum activează la CSM Slatina. Toți medaliații constănțeni activează la stilul greco-romane.

De altfel, și alți sportivi care au învățat luptele la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, sub comanda antrenorilor Ioan Giuglea și Valentin Dobrin, au cucerit medalii de aur la Cupa României de la Constanța! Este vorba despre Dorin Pîrvan (85 kg LGR) de la Astra Arad, Ionuț Caraș (80 kg LGR) de la Rapid București și Vlad Caraș (97 kg LL) de la CSM Reșița.

La competiția organizată de Federația Română de Lupte și Asociația Județeană de Lupte Constanța, în colaborare cu LPS „Nicolae Rotaru”, CS Farul și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, au participat circa 140 de sportivi. „Nivelul Cupei României a fost foarte ridicat, pentru că au participat cei mai valoroși luptători din țară, inclusiv membrii loturilor naționale de seniori și de juniori. Au lipsit doar câțiva dintre titularii lotului național de juniori, inclusiv doi de la Farul, Răzvan Arnăut și Florin Tița, care se pregătesc pentru participarea la Campionatele Europene de la Dortmund. Aș vrea să le mulțumesc sponsorilor care au ajutat la organizarea Cupei României la Constanța: Gigi Pambuca și Ecuan Aziz, respectiv președintele și vicepreședintele Asociației Județene de Lupte, precum și fostul luptător Marius Ichim. De asemenea, prezența la sală a fostului campion olimpic Ion Draica a însemnat foarte mult pentru noi toți, mai ales că dânsul a promis că va încerca să fie cât mai aproape de luptele din Constanța”, a declarat Ioan Giuglea, directorul executiv al Asociației Județene de Lupte Constanța.