Manchester City, eliminată

Fotbal / UEFA Champions League, etapa a 6-a

Sport 05 Decembrie 2012 / 00:00 452 accesări

După disputarea meciurilor din ultima etapă în Grupele A, B C şi D din Liga Campionilor la fotbal au fost stabilite ierarhiile finale. În lupta pentru prima poziţie, în Grupa A, PSG s-a impus în meciul direct cu FC Porto, iar în duelul pentru accederea în UEFA Europa League, în Grupa C, Zenit a dat lovitura la Milano, 1-0 cu AC Milan. În Grupa D, campioana Angliei, Manchester City, a ratat un nou sezon european, ocupând locul 4. Meciul Dinamo Zagreb - Dynamo Kiev, din Grupa A, a fost întrerupt în min. 10, la scorul de 0-0, din cauza ninsorii, fiind reluat după zece minute. Arbitrul Stanislav Todorov a decis că partida nu poate continua din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile şi i-a trimis pe jucători la vestiare. Abia după ce terenul a fost curăţat de zăpadă întâlnirea s-a reluat şi s-a încheiat la egalitate, 1-1, gazdele marcând singurul lor gol în această grupă în al cincilea minut al prelungirilor, din penalty.

Rezultatele înregistrate aseară - GRUPA A: PSG - FC Porto 2-1 (Thiago Silva 29, Lavezzi 61 / Jackson Martinez 33), Dinamo Zagreb - Dynamo Kiev 1-1 (Krstanovic 90+5-pen. / Yarmolenko 45+1). Clasament: 1. PSG 15p (golaveraj: 14-3), 2. FC PORTO 13p (10-4), 3. Dynamo Kiev 5p (6-10), 4. Dinamo Zagreb 1p (1-14).

GRUPA B: Montpellier SC - Schalke ’04 Gelsenkirchen 1-1 (Herrera 59 / Howedes 56), Olympiacos Pireu - Arsenal Londra 2-1 (Maniatis 64, Mitroglou 73 / Rosicky 38). Clasament: 1. SCHALKE 12p (10-6), 2. ARSENAL 10p (10-8), 3. Olympiacos 9p (9-9), 4. Montpellier 2p (6-12).

GRUPA C: Malaga CF - RSC Anderlecht Bruxelles 2-2 (Duda 45, 61 / M. Jovanovic 50, Mbokani 89), AC Milan - Zenit St. Petersburg 0-1 (Danny 35). Clasament: 1. MALAGA 12p (12-5), 2. AC MILAN 8p (7-6), 3. Zenit 7p (6-9), 4. Anderlecht 5p (4-9).

GRUPA D: Borussia Dortmund - Manchester City 1-0 (Schieber 57), Real Madrid - Ajax Amsterdam 4-1 (Cr. Ronaldo 13, Jose Callejon 28, 88, Kaka 49 / Boerrigter 59). Clasament: 1. BORUSSIA 14p (11-5), 2. REAL 11p (15-9), 3. Ajax 4p (8-16), 4. Manchester City 3p (7-11).