Marius Copil, în optimile turneului de la Brest

Tenis de câmp

Sport 25 Octombrie 2017 / 10:45 688 accesări
Marius Copil este al doilea favorit al turneului din Franţa

Tenismanul român Marius Copil, cap de serie numărul 2 şi locul 78 ATP, s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Brest (Franţa), turneu dotat cu premii în valoare de 106.000 de euro. În primul tur, Copil l-a învins, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi zece minute de joc, pe belgianul Yannik Reuter, locul 486 ATP, jucător venit din calificări. Marius Copil nu a cedat pe serviciul său pe întreaga durată a partidei şi a reuşit trei break-uri, două în primul set şi unul în al doilea. Miercuri, nu mai devreme de ora 16.30, Copil îl va înfrunta pe italianul Luca Vanni, locul 156 ATP. Pentru prezenţa în optimile de finală ale probei de simplu de la Brest, Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 1.820 de euro şi nouă puncte ATP. Dacă va ajunge în sferturile de finală, tenismanul nostru va primi un cec de 3.090 de euro şi 20 de puncte ATP.