Maverick Vinales a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP

04 Septembrie 2016 / 19:45 396 accesări

Pilotul spaniol Maverick Vinales (Suzuki) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, după ce a terminat cursa cu timpul de 36 de minute, 3 secunde şi 559 de miimi.

Podiumul cursei din Albion a fost completat de britanicul Cal Crutchlow (Honda LCR), care a terminat la trei secunde şi 480 de miimi în spatele liderului şi italianul Valentino Rossi (Yamaha), la 4 secunde şi 063 de miimi.

Tânărul de doar 21 de ani se află la primul succes într-un Mare Premiu de MotoGP. Totodată, este primul succes pentru Suzuki din anul 2007.

Clasamentul general al Campionatului Mondial de motociclism viteză este condus în continuare de spaniolul Marc Marquez, cu 210 puncte, urmat de Valentino Rossi, cu 160 puncte, şi Jorge Lorenzo, cu 146.