Maxim a marcat un gol pentru VfB Stuttgart în meciul amical cu FC Luzern

25 Ianuarie 2017 / 20:47 322 accesări

Alexandru Maxim a înscris, miercuri, un gol în victoria formaţiei germane de ligă secundă VfB Stuttgart din meciul amical cu elveţienii de la FC Luzern, scor 3-0.

Partida s-a disputat pe unul dintre terenurile de antrenament ale lui Stuttgart. Terodde a deschis scorul în minutul 27. În minutul 52, VfB a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri distanţă de poarta elvețienilor, iar Maxim a înscris cu un şut aproape de vinclu. Sonora a stabilit scorul final în minutul 72.

Stuttgart a început în formula: Langerak - Insua, Baumgartl, Zimmer, Terodde - Asano, Mane, Großkreutz, Gentner, Zimmermann - Kaminski. În repriza a doua au evoluat: Langerak - Hosogai, Klein, Sonora, Özcan - Maxim, Elva, Green, Peric, Collinge - Ginczek.

VfB Stuttgart se află pe locul 3 în clasamentul ligii secunde din Germania, după 17 etape, la două lungimi de liderul Eintracht Braunschweig. Duminică, Stuttgart joacă în deplasare cu St. Pauli.

Alexandru Maxim (26 de ani) a jucat în 18 partide în acest sezon, în campionat şi Cupa Germaniei, şi a reuşit două goluri şi cinci pase decisive.