Meci cu scîntei la Iaşi

Fotbal / Liga I, etapa a 10-a

Sport 02 Octombrie 2006 / 00:00 797 accesări

Aflate în urmărirea liderului, Steaua şi CFR Cluj nu au reuşit să învingă în runda a zecea. Clujenii au remizat pe teren propriu, 2-2 cu FC Vaslui, la capătul unui joc în care au acuzat maniera de arbitraj a lui Marius Martiş. La Iaşi, Steaua a fost egalată în prelungirile unei partide în care arbitrul Tiberiu Lajos a eliminat patru jucători, Radu Ciobanu, Onuţ, Dorin Goian şi Gigel Coman, dar a şi privat gazdele de cel puţin o lovitură de la 11m. Oţelul Galaţi continua seria victoriilor, Petre Grigoraş bifînd al şaptelea succes consecutiv. Universitatea Craiova a învins cu 2-1 la Urziceni, antrenorul Ştefan Stoica debutînd cu dreptul pe banca oltenilor, în timp ce Dan Petrescu a revenit cu stîngul în primul eşalon. Aseară, în derby-ul Dinamo - Rapid, în repriza a doua, suporterii giuleşteni au pătruns pe pista stadionului, dar forţele de ordine au gestionat cu calm situaţia.

Rezultatele etapei - vineri: Gloria Bistriţa - FC Argeş 3-1 (S. Costea 25, Negrean 67, 90/ Bilaşco 79); FC FARUL CONSTANŢA - PANDURII TG. JIU 2-0 (Disney 24, M. Nae 81); Ceahlăul Piatra Neamţ - Poli Timişoara 1-2 (Purică 43/ Pleşan 79, M. Oprea 85); sîmbătă: CFR Cluj - FC Vaslui 2-2 (Chihaia 36, R. Surdu 53/ Madar 14, M. Croitoru 74); Oţelul Galaţi - UTA 2-1 (E. Jula 13, Gado 66/ S. Ilie 83); FC Naţional - Jiul Petroşani 0-0; duminică: Unirea Urziceni - U. Craiova 1-2 (Aldea 65-pen./ Săceanu 9, Bornescu 48-pen.); Poli Iaşi - Steaua 1-1 (Mitrovici 90/ N. Dică 77-pen.); Dinamo - Rapid 3-1 (I. Ganea 61, Ze Kalanga 70, Cl. Niculescu 76/ Bădoi 3-pen.).