Meci de infarct la Medgidia

Handbal (m) / LN-16: CSM Medgidia - Ştiinţa Bacău 34-34

Sport 18 Februarie 2008 / 00:00 899 accesări

Formaţia masculină CSM Medgidia a obţinut, ieri, doar un punct în etapa a 16-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, în confruntarea de pe teren propriu cu Ştiinţa Bacău. Chiar dacă a egalat în ultima secundă, CSM Medgidia a avut victoria în mînă după ce a condus şi cu opt goluri pe parcursul partidei! Gazdele, cu Murtaza şi Broz excelenţi pe atac şi cu Coadă eficient între buturi, au început jocul în forţă, iar în min. 20, tabela indica 16-8. Pauza a consemnat un avantaj de numai patru goluri pentru trupa lui Ion Crăciun (21-17), Ştiinţa speculînd relaxarea prematură a gazdelor. În partea a doua Ştiinţa, cu Iacob (12 goluri ieri) în prim-plan, a lansat cursa de urmărire şi a reuşit să egaleze în min. 53, 31-31, graţie reuşitei lui Rotaru. Mai mult, băcăuanii s-au desprins cu două minute înaintea finalului la 34-32 şi păreau că vor pleca cu ambele puncte de la Medgidia. N-a fost însă aşa pentru că Marian Răpciugă a reuşit două goluri în ultimul minut, salvînd un punct pentru echipa sa. Ultimul gol s-a înscris în ultima secundă, pe dublă superioritate numerică (eliminaţi Rotaru şi Armanu), după ce Iacob a greşit flagrant cu 17 secunde înaintea finalului pe posesia oaspeţilor. După reuşita lui Marian Răpciugă, cele două echipe s-au încăierat la centrul terenului, însă spiritele n-au degenerat. “De ce mi-a fost frică n-am scăpat: de echipa mea şi de organizatorul de competiţii al băcăuanilor Dorel Sanie. După ce am avut 7-8 goluri avans, jucătorii mei au început să joace individual, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă. În repriza a doua au intervenit şi arbitrii Marta şi Hendrea, pentru că Bacăul are bani mulţi pe care Sanie îi gestionează foarte bine”, a răbufnit antrenorul Ion Crăciun. Pentru CSM Medgidia au înscris Murtaza 8g, M. Răpciugă 7g, Broz 5g, Musteaţă 5g, Cazan 3g, Savenco 3g, R. Răpciugă 2 şi Mocanu 1g, în vreme ce golurile băcăuanilor au fost reuşite de Iacob 12g, Rotaru 8g, Onyejekwe 5g, Ignat 3g, Bondar 2g, Armanu 1g, Tancău 1g, Grigorie 1g şi Anca 1g.

Rezultatele etapei a 16-a: HCM Constanţa - CSM Oradea 33-21; CSM Medgidia - Ştiinţa Bacău 34-34; Uztel Ploieşti - HC Odorhei 28-29; Lignitul Tg. Jiu - Romvag Caracal 30-24. Miercuri se vor juca întîlnirile Minaur Baia Mare - UCM Reşiţa şi Steaua - Bucovina Suceava, iar joi va avea loc partida Poli Timişoara - Dinamo.

7. Bucovina Suceava 15 7 3 5 431-404 17p

8. Minaur Baia Mare 15 7 3 5 427-415 17p

9. Dinamo Baumit 15 8 0 7 427-418 16p

10. Pandurii Tg. Jiu 16 7 0 9 423-432 14p

11. Poli Timişoara 15 6 0 9 359-358 12p

12. CSM Oradea 16 5 2 9 438-463 12p

13. Uztel Ploieşti 16 2 0 14 390-478 4p

14. Romvag Caracal 16 0 0 16 372-486 0p