Meci întrerupt la pauză la Tg. Mureş

Fotbal / Liga 1, etapa a 21-a

Sport 18 Decembrie 2016 / 22:30 732 accesări

Liga 1 la fotbal este liga tuturor posibilităţilor. Programarea meciurilor de către televiziuni la ore improprii desfăşurării în condiţii acceptabile a meciurilor de fotbal în luna decembrie a consemnat primul incident. Duminică seară, la Tg. Mureş, din cauza terenului îngheţat, care punea în pericol integritatea jucătorilor, fotbaliştii de la Pandurii Tg. Jiu au refuzat să mai iasă de la vestiare, solicitând reluarea întâlnirii a doua zi, la o oră acceptabilă. La pauză, scorul era 2-0 pentru penultima clasată, ASA Tg. Mureş, golurile fiind reuşite de Gabi Mureşan (min. 19) şi Vlad Morar (min. 37). Înainte de startul reprizei a doua, arbitrul de centru Marius Avram a ieşit pe teren şi i-a arătat observatorului de joc că oaspeţii au la dispoziţie trei minute să iasă pe gazon, în caz contrar meciul va fi abandonat. Potrivit regulamentului în vigoare, echipa Pandurii Tg. Jiu poate pierde partida cu scorul de 0-3 la „masa verde”. În prima repriză, atât fotbaliştii, cât şi arbitrul Avram au alunecat de mai multe ori din cauza stării suprafeţei de joc. Comisia de Disciplină urmează să analizeze acest caz şi să decidă.

Duminică seară, la Iaşi, CSM Poli a învins-o pe Dinamo şi „câinii roşii” au irosit o şansă foarte bună de a face pasul decisiv spre play-off în cazul unei victorii.

Rezultate - vineri, 16 decembrie: Concordia Chiajna - CS Universitatea Craiova 0-0; sâmbătă, 17 decembrie: FC Voluntari - CFR Cluj 2-1 (L. Marinescu 86, Spahija 90 / Bud 13), FC Steaua București - ACS Poli Timișoara 1-0 (Adi Popa 33); duminică: CSM Poli Iași - Dinamo București 3-1 (Andrei Cristea 25-pen., C. Ștefănescu 72, V. Gheorghe 90+1-pen. / Nedelcearu 7).

Luni sunt programate ultimele două partide ale etapei - ora 18.00: Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu, ora 20.30: FC Viitorul - FC Botoșani. Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 şi Look TV.

Clasament: 1. FC Steaua 40p (golaveraj: 27-16), 2. FC VIITORUL 39p (26-18), 3. Gaz Metan 37p (33-20), 4. Craiova 37p (28-21), 5. Dinamo 32p (33-28), 6. CFR 30p (34-20), 7. Astra 26p (20-25), 8. Botoşani 25p (24-22), 9. Iaşi 25p (22-23), 10. Voluntari 25p (27-29), 11. Pandurii 24p (22-29), 12. Concordia 17p (11-26), 13. ASA 9p (16-33), 14. ACS Poli 8p (21-34). CFR şi ASA sunt penalizate cu câte şase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.