Monica Niculescu a ratat un duel cu Simona Halep

Tenis de câmp / Turneul de la Sankt Petersburg

Sport 31 Ianuarie 2017 / 16:04 489 accesări
Monica Niculescu nu a putut trece de croata Ana Konjuh

Tenismena Monica Niculescu (locul 35 WTA) a fost eliminată, marţi, în primul tur al turneului WTA de la Sankt Petersburg, desfăşurat în sală şi dotat cu premii în valoare totală de 776.000 de dolari. Niculescu a fost învinsă de croata Ana Konjuh (locul 39 WTA), scor 6-1, 3-6, 2-6, după două ore de joc. Pentru participarea în primul tur al turneului din Rusia, Niculescu primeşte un cec în valoare de 6.925 de dolari şi un punct în clasamentul WTA.

Konjuh îşi asigură 10.915 dolari şi 55 WTA, în urma calificării în turul al doilea, fază în care o va întâlni pe Simona Halep (locul 4 WTA), principala favorită a competiţiei, care nu a jucat în primul tur.

Irina Begu (locul 28 WTA) a fost eliminată, de asemenea, marţi, după ce a pierdut în faţa sportivei germane Andrea Petkovic (locul 58 WTA), jucătoare venită din calificări, scor 1-6, 5-7, după o oră şi 38 de minute de joc.

Begu şi Niculescu continuă la dublu, acolo unde vor evolua împotriva dublului Lenka Kuncikova (Cehia) / Elise Mertens (Belgia), în primul tur al competiţiei din Rusia.