Monica Niculescu, eliminată în optimile turneului de la Linz

13 Octombrie 2016 / 22:52 346 accesări

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a pierdut, joi, scor 1-6, 1-6, meciul disputat cu Garbine Muguruza, locul 6 în clasamentul WTA, şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 euro.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră şi patru minute. În primul set sportiva din Spania s-a distanţat rapid la 3-0, după ce a reuşit să câştige pe serviciul Monicăi Niculescu în game-ul al doilea. Muguruza şi-a continuat seria bună şi a menţinut distanţa, iar în game-ul şase a reuşit un nou break. În final, ocupanta locului 6 în clasamentul mondial a servit pentru câştigarea setului pe care şi l-a adjudecat, scor 6-1.

Actul secund a început la fel de prost pentru Niculescu, care s-a văzut din nou condusă cu 3-0. A reuşit să câştige pe serviciul adversarei şi s-a apropiat la 3-1, însă, imediat, Muguruza a reuşit un rebreak, iar scorul a devenit 4-1. În final, sportiva din Spania a câştigat şi setul doi cu acelaşi scor, 6-1, după un break în ultimul game, şi s-a calificat în sferturile de finală la Linz, acolo unde o va întâlni pe Viktorija Golubic din Elveţia, locul 62 în clasamentul mondial.

Pentru accederea în optimile de finală ale turneului de la Linz, Monica Niculescu va încasa un cec în valoare de 2,669 de dolari şi 30 de puncte în clasamentul WTA.