Morata, primul jucător din istoria fotbalului care a evoluat din postura de a patra schimbare

Sport 19 Decembrie 2016 / 14:47 351 accesări
Alvaro Morata a fost introdus pe teren în minutul 112 al partidei de la Yokohama, înlocuindu-l pe Cristiano Ronaldo

Spaniolul Alvaro Morata, atacantul formației Real Madrid, a devenit primul fotbalist din istorie care a evoluat din postura de a patra schimbare, atunci când l-a înlocuit pe Cristiano Ronaldo în finala Campionatului Mondial de fotbal al cluburilor, notează „Mirror”. Morata a fost introdus pe teren în minutul 112 al partidei de duminică, de la Yokohama, încheiată cu scorul de 4-2 pentru Real Madrid în confruntarea cu echipa Kashima Antlers. Şi japonezii au efectuat a patra schimbare, în minutul 118. Real Madrid a câştigat, scor 4-2 (Benzema 9, Cr. Ronaldo 60-pen., 98, 104 / Shibasaki 44, 52), după prelungiri, Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor.

În luna martie a acestui an, FIFA a aprobat o perioadă de probă privind folosirea celei de-a patra schimbări pentru anumite competiţii, inclusiv Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor. Regula se aplică doar în cazul partidelor care au nevoie de reprizele de prelungiri.