Municipal, Eforie şi Medgidia s-au calificat în turul următor

Cupa României la fotbal

Sport 16 Iulie 2009 / 00:00 962 accesări

Ieri s-au disputat primele meciuri oficiale contînd pentru sezonul fotbalistic 2009-2010. Primul tur din Cupa României, faza naţională, a programat şi trei partide în care au fost implicate formaţii din judeţ. La Constanţa, pe terenul ITC, echipa de old-boys Municipal, întărită cu cîţiva jucători de Liga a III-a care nu sînt legitimaţi la vreun club, a dispus, cu 2-0, de Portul Constanţa. Antrenorul portuarilor, Gabriel Şimu, nu a putut folosi mai mulţi titulari din sezonul trecut şi a mizat pe o formaţie foarte tînără, care putea deschide scorul în min. 6, cînd Stere a ratat o lovitură de la 11 m. Gr. Tudor a deschis scorul, în min. 13, apoi ambele formaţii au irosit mai multe ocazii importante de gol. 1-0 a fost scorul la pauză, după o primă repriză cu fotbal de bună calitate. Partea a doua a oferit spectacol cu linguriţa şi un singur gol înscris, în min. 57, de Tălpău, scăpat pe contraatac. Au evoluat - Municipal: Nachiu - Toader, Axinciuc, I. Ionescu, I. Drăgoi - Gr. Tudor (82 Arif), St. Carabaş, Culeafă, Ad. Pitu (58 G. Stan) - G. Mihai (56 Covrig), Tălpău (73 E. Asan); Portul: Geangoş - Patache, Cîrmaciu, Al. Anghel, Cealîcu - V. Dinu (71 Rotaru), Chiperi (61 Lapa), Ianţoc, P. Anghel - Dimcică, Stere. Arbitri: F. Costache - S. Păduraru, G. Menlivuap. Observator: I. Giuran.

Alte rezultate: CSM Medgidia - Callatis Mangalia 6-0 (Ferenţi 16, 60, Feizula 37, Comănaşi 45, D. Anuţă 72, Budilcu 84); CS Eforie - FC Farul II Constanţa 2-0 (Măgureanu 61, Buciumeaţă 78). În turul următor, cele trei echipe calificate ieri şi Viitorul Constanţa vor fi împerecheate între ele, meciurile fiind programate pe 29 iulie. Tot ieri, Săgeata Stejaru a cîştigat, la Măcin, cu 3-2, după prelungiri, în faţa echipei locale Arrubium. Pentru Săgeata au înscris Chirilă (min. 5) şi Şicu (min. 72 şi 117).