Nairo Quintana a câștigat Turul ciclist al Spaniei

Sport 12 Septembrie 2016 / 15:03 538 accesări
Nairo Quintana a mai câștigat și Turul Italiei, în 2014

Ciclistul columbian al echipei Movistar, Nairo Quintana, a câştigat duminică Turul Spaniei, după ce i-a devansat pe britanicul Christopher Froome (Sky) şi pe compatriotul său Esteban Chaves (Orica). Quintana, în vârstă de 26 de ani, a încheiat cu un avans de un minut şi 23 de secunde faţă de Froome şi patru minute şi opt secunde faţă de Chaves. Nairo Quintana, care îi succede în palmaresul Vueltei italianului Fabio Aru, se află la al doilea succes într-un mare tur, după ce a câștigat Turul Italiei în 2014.

Quintana este al doilea columbian care se impune în Turul Spaniei, după Lucho Herrera în 1987. Dintre cele trei mari competiții pe etape, columbianul mai are de câștigat doar Turul Franței. În Hexagon, sud-americanul a fost de trei ori pe podium, dar niciodată nu a ajuns primul la Paris.

Ediția din acest an a Turului Spaniei a consemnat o luptă între marii rivali din ultimii ani, Quintana și Froome. Quintana a devenit lider după etapa a opta, a cedat pentru o zi șefia ierarhiei, însă din runda a zecea a condus clasamentul fără întrerupere. După zece etape, columbianul avea aproape un minut avans față de Froome. Diferența a crescut însă la peste trei minute și jumătate după etapa a 15-a. Atunci, Alberto Contador a atacat devreme, Quintana a prins trenulețul spaniolului, iar Froome a rămas în pluton, pierzând astfel timp important. Britanicul a mai redus din diferență în etapa a 19-a, un contratimp individual pe care l-a câștigat, însă nu a putut recupera tot dezavantajul. Chris Froome nu a câștigat niciodată Turul Spaniei, încheind a treia oară pe locul 2, după 2011 și 2014. Froome încerca să fie primul rutier care face dubla Turul Franței-Turul Spaniei în același an de la francezul Bernard Hinault, care a reușit-o în 1978.

Pe lângă onoarea de a fi purtat la finiș tricoul roșu, Quintana pleacă acasă și cu un succes pe legendara Lagos de Covadonga. Tricoul verde, pe puncte, i-a revenit lui Fabio Felline, care i-a depășit de puțin pe Quintana și pe Alejandro Valverde în acest clasament. Tot Nairo Quintana s-a impus și în ierarhia combinatei, iar columbianul va pleca acasă cu tricoul alb. Tricoul de cel mai bun cățărător a fost câștigat de spaniolul Omar Fraille, iar în clasamentul pe echipe primul loc a fost adjudecat de BMC.