Nick Kyrgios, revelația de la Melbourne

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 26 Ianuarie 2015 / 00:00 724 accesări

Intrat în a doua săptămână de concurs, primul turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open, a creat o emulație senzațională printre spectatorii australieni, după ce reprezentantul gazdelor, Nick Kyrgios, locul 53 mondial, s-a calificat în sferturile de finală. Tenismenul în vârstă de doar 19 ani l-a învins la capătul unui meci-maraton, cu scorul de 5-7, 4-6, 6-3, 7-6, 8-6, pe italianul Andreas Seppi, locul 46 ATP, cel care-l eliminase pe elvețianul Roger Federer în turul al treilea. Kyrgios a devenit primul australian care ajunge în sferturile de finală la Australian Open după 2005, an în care Lleyton Hewitt a pierdut finala în faţa rusului Marat Safin. În sferturi, Kyrgios va juca în compania britanicului Andy Murray, cap de serie nr. 7, învingător într-un alt duel încins, în fața bulgarului Grigor Dimitrov, cap de serie nr. 10, cu scorul de cu 6-4, 6-7, 6-3, 7-5. În celălalt sfert de finală de pe aceeași parte a tabloului masculin se vor întâlni Rafael Nadal (Spania, cap de serie nr. 3) şi Tomas Berdych (cap de serie nr. 7). Ibericul l-a învins în optimi pe sud-africanul Kevin Anderson, cu scorul de 7-5, 6-1, 6-4, în timp ce Berdich s-a impus în meciul cu australianul Bernard Tomic, cu scorul de 6-2, 7-6, 6-2.

VICTORIE RAPIDĂ PENTRU ȘARAPOVA

Favorită nr. 2 în întrecerea feminină, Maria Şarapova a spulberat-o în optimi pe chinezoaica Shuai Peng, locul 22 WTA şi cap de serie nr. 21, cu scorul de 6-3, 6-0. În sferturile de finală, rusoaica o va întâlni pe Eugenie Bouchard (Canada, locul 7 WTA), care a trecut în runda precedentă de Irina-Camelia Begu. Marea surpriză a weekend-ului a fost provocată, în noaptea de vineri spre sâmbătă, de americanca Madison Keys, locul 35 WTA, care a eliminat-o, în turul al treilea, pe Petra Kvitova, cap de serie nr. 4, cu scorul de 6-4, 7-5. O altă americancă, Venus Williams, s-a calificat în optimi, după victoria cu italianca Camila Giorgi, cu scorul de 4-6, 7-6, 6-1, reuşind să ajungă în această fază a competiţiei la un Mare Șlem pentru prima oară din 2011 încoace. Ultima oară când tenismena în vârstă de 34 de ani a ajuns în optimi la un Mare Șlem a fost în 2011, la Wimbledon. Tot la Wimbledon, Venus Williams a câştigat, în 2008, şi ultimul titlu de Mare Șlem din cele şapte din palmares.