Nick Kyrgios s-a impus în finala turneului de tenis de la Tokyo

Sport 09 Octombrie 2016 / 17:53 507 accesări
Nick Kyrgios a câștigat peste 310.000 de dolari la Tokyo

Jucătorul australian Nick Kyrgios, locul 15 în clasamentul mondial, a câștigat finala turneului de la Tokyo, scor 4-6, 6-3, 7-5, în fața belgianului David Goffin, locul 14 ATP. Kyrgios, numărul 15 mondial și al șaselea favorit la turneul din capitala Japoniei, a avut nevoie de două ore și două minute pentru a se impune în partida cu Goffin.

Jucătorul australian a început ezitant partida și a cedat serviciul în game-ul 7, suficient pentru Goffin să se impună în primul set cu 6-4. Manșa secundă a aparținut lui Kyrgios, care a salvat nu mai puțin de cinci șanse de break ale adversarului în game-ul al treilea. În game-ul imediat următor, Kyrgios a câștigat pe serviciul advers și și-a conservat avantajul până la final, adjudecându-și setul cu 6-3.

Decisivul a fost foarte echilibrat. Ambii jucători și-au valorificat avantajul serviciului până la 5-5, când Nick Kyrgios a profitat de câteva greșeli neforțate ale adversarului, pentru a face break-ul și închide apoi setul cu 7-5.

Jucătorul australian a servit 25 de ași față de numai 7 ai adversarului și a avut un procentaj de 79 la sută la primul serviciu. Kyrgios a comis, de asemenea, mai multe duble greșeli, nouă față de numai opt ale belgianului Goffin.

Kyrgios, care a primit un cec de 310.330 de dolari și 500 de puncte în clasamentul ATP, a egalat scorul în disputele directe, 1-1.

RAFAEL NADAL S-A IMPUS LA DUBLU ÎN TURNEUL DE LA BEIJING

Tenismanul spaniol Rafael Nadal s-a impus duminică în proba de dublu a turneului ATP 500 de la Beijing, dotat cu premii totale de 2.915.550 de dolari. Rafael Nadal a făcut pereche cu spaniolul Pablo Carreno Busta, iar în finală a câștigat după un meci echilibrat, de trei seturi, 6-7 (6), 6-2, 10-8, în fața perechii Jack Sock (SUA) - Bernard Tomic (Germania). Finala s-a terminat după o oră și 30 de minute. Nadal a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de simplu de bulgarul Grigor Dimitrov.