Nigeria, bronz în turneul masculin de fotbal de la Jocurile Olimpice

21 August 2016 / 08:48 413 accesări

Echipa masculină de fotbal a Nigeriei a cucerit, sâmbătă, medalia de bronz la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, după ce s-a impus cu scorul de 3-2 în finala mică disputată împotriva reprezentativei similare din Honduras.

Atacantul în vârstă de 19 ani al formaţiei AS Roma, Umar Sadiq, a marcat două dintre cele trei goluri ale Nigeriei, în minutele 34 şi 56, iar Aminu Umar, de la Osmanlispor, a înscris şi el, în minutul 49. Pentru Honduras au marcat Anthony Lozano şi Marcelo Pereira, în minutele 71, respectiv 86.

Au marcat: Sadiq 34’, 56’, Umar 49’ / Lozano 71’, Pereira 86’.

Nigeria: Daniel – Abdullahi, Troost-Ekong, Sincere, Amuzie – Okechukwu, Usman (Erimuya 90+1’) – Ezekiel (Madu 80’), Mikel, Umar – Sadiq (Sodiq 89’). Selecţioner: Samson Siasia.

Honduras: Lopez – Alvarez, Pereira, Murillo, Hernandez, Garcia (Lozano 46’) – Elis, Banegas (Espinal 61’), Acosta (Benavidez 61’), Quioto – Salas. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

În finala competiţiei masculine de fotbal se vor întâlni Brazilia şi Germania, sâmbătă, de la 23:30, pe celebrul stadion Maracana.