Norvegia și Rusia câștigătoare la probele de ștafetă pentru juniori la Cheile Grădiștei

Campionatele Mondiale de Biatlon

02 Februarie 2016 / 23:28 428 accesări

Echipele Norvegiei (la feminin) și Rusiei (masculin) au câștigat probele de ștafetă ale juniorilor, marți, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de biatlon pentru juniori și tineret de la Cheile Grădiștei.

La junioare (3x6 km), Norvegia (Anne Marit Bredalen, Turi Storstroem Thoresen, Ingrid Landmark Tandrevold) s-a impus în 55 min 26 sec 3/10, fiind urmată de Suedia (Anna Magnusson, Sofia Myhr, Hanna Oeberg), la 15 sec 6/10, și Austria (Susanna Kurtzhaler, Julia Schwaiger, Simone Kupfner), la 55 sec 5/10, etc.

România, în alcătuirea Oana Vălean, Luisa Rășină și Ana Larisa Cotruș, a ocupat locul 15 (din 16 echipe), la 9 min 46 sec 6/10.

În proba de ștafetă a juniorilor (4x7,5 km) a câștigat Rusia (Dmitri Șamaev, Viktor Plitcev, Nikita Porșnev, Kiril Strelțov), în 1 h 23 min 56 sec 7/10, urmată de Germania (Marco Gross, David Zobel, Lars-Erik Weick, Dominic Reiter), la 1 min 59 sec 6/10, și de Cehia (David Tolar, Milan Zemlicka, Ondrej Hosek, Jan Burian), la 3 min 05 sec 8/10, etc.

Echipa României (Hunor Gego, Tamas Koncsag, Florin-Cătălion Buta, Raul Ilie) a ocupat locul 16 din 20, terminând la 11 min 44 sec 2/10 de primul loc.

În clasamentul pe medalii, Norvegia a ocupat primul loc, cu 4 medalii de aur, 3 de argint și 2 de bronz, urmată de Rusia (4-3-1), Austria (3-0-3), Suedia (2-1-1), Germania (1-1-2), SUA (1-1-1) etc.

La competiție au participat peste 400 de sportivi din 39 de țări, potrivit organizatorilor.