O victorie şi trei înfrîngeri pentru HCM Constanţa

Handbal (m) / „Turneul Campionilor” de la Zwickau

Sport 21 August 2006 / 00:00 975 accesări

Campioana şi cîştigătoarea Cupei României s-a clasat pe ultimul loc la „Turneul Campionilor”, competiţie găzduită de localitatea germană Zwickau, la sfîrşitul săptămînii. Formaţia antrenată de sîrbul Ljubomir Obradovic a terminat primul din cele două turnee de pregătire ale verii cu un bilanţ negativ, o victorie şi trei înfrîngeri. În deschiderea turneului, echipa noastră a pierdut vineri seară împotriva gazdelor de la SC „Gladiators” Magdeburg cu scorul de 25-32. Sîmbătă au avut loc celelalte două partide din grupa A a turneului. Dimineaţa, evoluţia handbaliştilor constănţeni a fost mult mai bună, ei reuşind să se impună cu 33-29 în faţa campioanei Suediei, Skovde. Seara însă ei au fost învinşi de campionii Cehiei, handbaliştii de la Banik Karvina, cu scorul de 24-33. Ultimul meci al turneului, programat ieri, a fost din nou pierdut de HCM Constanţa, 28-34, contra francezilor de la Chambery Savoie, astfel că echipa constănţeană a ocupat la final ultimul loc al „Turneului Campionilor”. Sigur că acest palmares negativ trebuie să le dea de gîndit antrenorilor noştri, însă scopul principal al competiţiei a fost omogenizarea lotului (cu cele trei „implanturi” - Dusko Milinovic, Ivan Smigic şi Mircea Muraru, în locul celor care au părăsit echipa în această vară, Băiceanu, Iacob şi Nicolae), nicidecum rezultatele. În acest sens, tehnicianul Obradovic a rulat întreg lotul avut la dispoziţie. Finala „Turneului Campionilor” s-a disputat aseară, după încheierea ediţiei, între „Gladiators” Magdeburg şi ungurii de la MKB Veszprem. Aseară, delegaţia constănţeană va pleca spre cel de-al doilea turneu al verii, cel de la Doboj (Bosnia-Herţegovina), care va începe joi. Prima partidă oficială a noului sezon este manşa întîi a întîlnirii cu Indeco Pallamano Conversano, din turul preliminar al Ligii Campionilor, programată pe 2 septembrie.